Białystok zwiększa dotacje dla prywatnych przedszkoli

PAP, DI
opublikowano: 03-02-2016, 12:51

Miasto chce zapewnić dzieciom miejsca w przedszkolach. Prywatne placówki będą mogły dostawać 99-procentowy zwrot kosztów utrzymania jednego wychowanka.

Wzrost dotacji przyznawanych przedszkolom niepublicznym w Białymstoku z 75 proc. do 99 proc., dzięki czemu powstanie w nich więcej miejsc dla dzieci - to pomysł władz miasta na zwiększenie dostępności przedszkoli dla najmłodszych.

FOTOLIA

W środę na konferencji prasowej zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński przedstawił założenia projektu uchwały dotyczącej zwiększenia dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Ma być on przedstawiony na najbliższej radzie miasta, 29 lutego.

Jak mówił Poliński, nowe przepisy, na podstawie których 6-latki nie muszą już obowiązkowo iść do I klasy, ale też wymóg, by od 2017 roku zapewnić miejsce w przedszkolach trzylatkom, wymagają od miasta przygotowania się do tej sytuacji. Dodał, że miasto rozważa "różne możliwości organizacyjne", które chce wprowadzić już od września.

Jednym z nich jest właśnie zwiększenie dotacji dla przedszkoli niepublicznych. Obecnie wynosi ona 75 proc. (w tym roku jest to ok. 680 zł na dziecko) będzie zwiększona do 99 proc. (nieco ponad 900 zł w tym roku). "Warunkiem skorzystania z wyższej dotacji będzie stosowanie zasady odpłatności jak w przedszkolach publicznych" - mówił Poliński. Nie będą mogły one już pobierać dodatkowych opłat.

Pytany, czy dotacja dotyczy nowych dzieci czy całej placówki, powiedział, że dotacją będzie objęte całe przedszkole i wszystkie dzieci, niezależnie od rocznika.

W jego ocenie, pozwoli to na przyjęcie do tych przedszkoli większej liczby dzieci. Jego zdaniem, dzięki temu więcej rodziców może zainteresować się ofertą niepublicznych placówek.

Poliński mówił, że z danych magistratu wynika, iż miasto ma zapewnić od września ok. dwóch tysięcy miejsc dla trzylatków. Co sprawia, że potrzebnych jest ok. 1,1 tys. dodatkowych miejsc w przedszkolach.

Miasto przygotowuje się też na inne rozwiązanie - utworzenia dodatkowych oddziałów przedszkolnych w białostockich szkołach. Miałoby to dotyczyć 10 podstawówek i dwóch gimnazjów. Poliński powiedział, że miałaby tam zostać utworzona brakująca liczba miejsc dla trzylatków. Dodał, że liczba zależy od zainteresowania proponowanym rozwiązaniem przedszkoli niepublicznych.

Decyzje w tej sprawie mają zostać podjęte do czerwca - poinformował Poliński.

Na terenie Białegostoku działa 56 przedszkoli prowadzonych przez samorząd i ponad 40 niepublicznych.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane