BIBUS MENOS – unikatowa struktura i szerokie kompetencje

Partnerem publikacji jest BIBUS MENOS
opublikowano: 19-12-2021, 20:00

Spółka buduje przewagę konkurencyjną dzięki kompleksowości swojej oferty dla przemysłu i wyspecjalizowanej kadrze inżynierskiej

Kompleksowość rozwiązań i wyspecjalizowane kompetencje BIBUS MENOS Sp. z o.o. stanowią klucz sukcesu firmy. Bo oprócz wyjątkowo szerokiej działalności dystrybucyjnej komponentów dla przemysłu, firma daje coś więcej — rozwiązania „szyte na miarę”, wykonawstwo kompletnych instalacji, doradztwo techniczne udzielane przez doświadczonych inżynierów, specjalistyczny serwis czy szkolenia. Wszystko to, by klient mógł spać spokojnie, powierzając firmie kompletne zlecenie.

Rozwiązania dla przemysłu BIBUS MENOS dzieli w zależności od medium: pneumatyka — powietrze, hydraulika — olej, mechatronika — prąd. Oferta firmy jest oczywiście znacznie szersza, a wpływ na jej strukturę miały zachodzące w ostatnim czasie zmiany w przemyśle dotyczące automatyzacji i robotyzacji procesów, zmierzające do czwartej rewolucji przemysłowej, zwanej Przemysł 4.0. W odpowiedzi na ten trend firma rozbudowuje ofertę silników elektrycznych (również w wersji ATEX) i rozwiązań elektryfikujących tradycyjną hydraulikę siłową.

Firma nieustannie poszukuje możliwości rozwoju w oparciu o swoją długoterminową strategię, obejmującą m.in. wzrost potencjału produkcyjnego, różnicowanie asortymentu, pozyskiwanie alternatywnych dostawców komponentów, a także poszerzanie infrastruktury wewnętrznej, w tym utworzenie hamowni pozwalającej na testowanie modyfikowanych silników elektrycznych.

Szerokość oferty produktowej oraz umiejętność łączenia wielu dziedzin, np. mechaniki z automatyką czy filtracją powoduje, że firma ma zdolność wspierania jednostek przemysłowych w produkcji, utrzymaniu ruchu, modernizacji i unowocześnianiu urządzeń, systemów lub linii produkcyjnych. Projektuje i produkuje urządzenia według powierzonej dokumentacji, buduje także własne maszyny i systemy oraz prowadzi lokalną produkcję nastawioną na niskoseryjność specjalistycznych urządzeń. Specjalizuje się również w technologiach związanych z szeroko pojętą filtracją oraz odpylaniem trudnych, nietypowych mediów.

BIBUS MENOS szuka szans rozwoju również poprzez niekonwencjonalne czy innowacyjne branże. Przykładem jest przemysłowy druk 3D, w której to dziedzinie firma jest rozpoznawalna i ceniona na rynku, od ponad 15 lat dostarczając rozwiązania m.in. dla lotnictwa i motoryzacji, a także dla medycyny w służbie ratowania życia.

Drugim innowacyjnym obszarem jej działania jest szeroko rozumiana ekomobilność. Od wielu lat współpracuje w obszarze komunikacji miejskiej, dostarczając rozwiązania infrastrukturalne dla tramwajów i kolei, np. najnowszą wersję smarownicy przytorowej z systemem cyfrowej kontroli. Od niedawna firma wdraża również technologie i rozwiązania wspierające prace nad poprawą kondycji środowiska przez rozwój komunikacji zeroemisyjnej, elektromobilności i technologii wodorowej — oferuje ładowarki do samochodów i autobusów oraz rozwiązania do tankowania pojazdów napędzanych wodorem.

Dzięki pomocy ze strony własnego działu badań i rozwoju firma potrafi rozwiązywać problemy w zakresie elektroniki, sterowania i mechaniki, a także pokonywać bariery materiałowe i technologiczne. Dział ten wspiera ją w projektach multidyscyplinarnych, współpracuje z uczelniami czy instytucjami naukowymi w zakresie technologii i dostarcza jej produkty — urządzenia zlecone przez kontrahentów, zmodernizowane przez firmę lub od początku wykreowane przez dział projektowy.

BIBUS MENOS to

7 obszarów działalności sprzedażowej

usługi projektowo-badawcze

doradztwo techniczne

wysoko wykwalifikowana kadra

część międzynarodowego holdingu

Dostarczamy nowoczesne rozwiązania dla przemysłu
Rozmowa z Magdaleną Stankiewicz, prezesem zarządu BIBUS MENOS Sp. z o.o.
Rozmowa z Magdaleną Stankiewicz, prezesem zarządu BIBUS MENOS Sp. z o.o.

Firma ma niespotykaną na rynku strukturę. W jaki sposób powstała i się uformowała? Jaką rolę w tym procesie odegrał założyciel firmy?

Zbigniew Gotartowski, mój ojciec, w 1994 r. założył swoją działalność gospodarczą — MENOS Sp. z o.o. Był to dla niego odważny krok, bo dla swojej działalności zrezygnował ze stabilnej posady w stoczni i poświęcił sporą część życia prywatnego. Początkowo spółka zajmowała się dystrybucją elementów pneumatyki. Właściciel nadał jej charakter pod kątem nie tylko biznesowym, ale i ludzkim, tworząc rodzinną atmosferę oraz wprowadzając uczciwe i przyjazne relacje, które trwają w firmie do dziś.

Ojciec od zawsze stawiał na zrównoważony rozwój, z pew- ną niezbędną nutą ryzyka, która pozwoliła mu na poszerzanie horyzontów. Dlatego mimo rozwoju firmy na lokalnym rynku, kiedy nadarzyła się możliwość rozmów z przedstawicielami firmy BIBUS, nie zawahał się i w naturalnej konsekwencji MENOS Sp. z o.o. weszła w 1999 r. w skład holdingu BIBUS AG. Tak właśnie powstała spółka BIBUS MENOS działająca do dziś na terenie Polski.

Od kwietnia 2018 r., kiedy wraz z bratem, Adamem Gotartowskim oraz mężem, Michałem Stankiewiczem, przejęliśmy stery firmy, kontynuujemy jego filozofię — staramy się nie tylko stwarzać przyjazne miejsce pracy, ale i nadal stawiać na rozwój, nie bojąc się podejmowania odważnych kroków.

Jak wejście w skład międzynarodowego holdingu wpłynęło na dalszy rozwój firmy?

Utworzenie spółki joint venture pozwoliło nam wskoczyć na znacznie wyższy poziom rozwoju i dało możliwość poznania biznesu na światowym poziomie.

Holding działa obecnie w ponad 30 krajach Europy i Azji. Jako jego część mamy możliwość aktywnego korzystania z ponad 70-letniego doświadczenia i multikulturowego know-how Grupy BIBUS.

Dołączenie do holdingu było jednym z głównych motorów napędzających rozszerzanie zakresu naszej działalności o kolejne dziedziny — obecnie poza pneumatyką dostarczamy również rozwiązania z branży hydrauliki siłowej, mechatroniki, filtracji, automatyki przemysłowej czy pomp i zbiorników.

Nigdy nie baliśmy się inwestować, także w nietypowe i niszowe branże. Dlatego jako jedna z pierwszych firm w Polsce zaczęliśmy działać na rynku druku 3D. W 2006 r. utworzyliśmy w ramach naszej organizacji dział drukarek 3D. Była to reakcja na rosnące zapotrzebowanie na usługi 3D i zainteresowanie systemami szybkiego prototypowania. Dziś współpracujemy z liderami branży druku 3D, dostarczając w jej ramach rozwiązania przemysłowe.

Od lat działamy również w dziedzinie techniki szynowej, której to oferta obsługiwana jest przez nowo utworzony w naszej firmie dział ekomobilności. Staramy się realizować filozofię zrównoważonego rozwoju, oferując rozwiązania przyjazne dla środowiska, takie jak ładowarki do samochodów elektrycznych czy też systemy tankowania wodorem.

Jak funkcjonuje firma, mając tak szeroką ofertę adresowaną do wielu branż?

Nasz model biznesowy ma dziś za podstawę głównie dystrybucję nowoczesnych rozwiązań przemysłowych o szerokiej skali. Mamy kontakt z blisko 100 dostawcami z całego świata. Dzięki temu możemy dostarczyć ponad 50 tys. produktów do różnych gałęzi przemysłu. Na terenie Polski posiadamy dziewięć oddziałów, w tym siedzibę główną w Gdańsku. Dzięki nim jesteśmy blisko rynku i mamy możliwość szybkiej reakcji na jego potrzeby. Zajmujemy się kompleksową obsługą naszych klientów — doradzamy w zakresie techniczno-handlowym, potrafimy zaprojektować indywidualne rozwiązania, prowadzimy również serwis i szkolenia.

Część oferowanych komponentów produkujemy we własnym zakresie w naszej siedzibie w Gdańsku. Mamy profesjonalny park maszynowy, który zapewnia najwyższą jakość obróbki.

Jak firma chce się rozwijać? Przed jakimi wyzwaniami stanie w najbliższej przyszłości?

Firma rozwija się w kilku kierunkach. Z jednej strony doskonali i uzupełnia swoją ofertę dostawcy rozwiązań przemysłowych z zakresu mechatroniki, pneumatyki i hydrauliki siłowej. Z drugiej dbamy o rozwój, wprowadzanie firmy w nowe obszary, poszerzanie innowacyjnej części naszej oferty.

Posiadamy już własne produkty, ale nadal opracowujemy koncepcje nowych w dziale badań i rozwoju. Planujemy produkty typu „smart devices” łączące mechatronikę z nowoczesnymi układami elektronicznymi na potrzeby przemysłu 4.0. Stale poszerzamy aktywności produkcyjno-serwisowe i rozwijamy kompetencje inżynierskie (nowatorskie, indywidualne, dopasowane rozwiązania). Nasz rozwój wspiera nowy system ERP, który pomaga nam digitalizować procedury i procesy.

Jak każda organizacja o tak długim stażu, mamy za sobą również kryzysowe chwile, które stały się dla nas lekcją trzeźwej oceny ryzyka biznesowego. Jednak nie brakuje nam woli walki, by z powodzeniem stawiać czoła nowym wyzwaniom. W przyszłość patrzymy z optymizmem, którego podstawą są lata doświadczeń, zgrany zespół i biznesowa stabilizacja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane