BIEC: BOP spadł do 199,9 pkt, liczba miejsc pracy spada sezonowo

ISBNews
opublikowano: 10-03-2016, 09:20

Barometr Ofert Pracy (BOP), wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ofert pracy, spadł o 9,8 pkt m/m i wyniósł 199,9 pkt w lutym, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC). Wskaźnik ten spadł po raz drugi z rzędu.

"W chwili obecnej zmianę tę można interpretować jako spadkową korektę po dłuższym okresie wzrostu. Liczba ofert pracy nadal jest relatywnie wysoka. Warunki sezonowe negatywnie oddziałują na rynek pracy. Po ich wyłączeniu obserwujemy brak zmian stopy bezrobocia." - czytamy w raporcie.

W lutym 2016 r. spadek liczby ofert pracy oferowanych w internecie wystąpił w woj. podkarpackim, lubuskim i podlaskim. Przedsiębiorcy z lepiej rozwiniętych regionów nie ograniczali zapotrzebowania na pracowników.  Największe zapotrzebowanie na pracowników w lutym obserwowano w przypadku absolwentów nauk ścisłych, nieco mniejsze - w sektorze usług, a najmniejsze - w naukach społecznych. Wzrosła liczba ofert, w których nie podano wymaganego zawodu, nieznacznie natomiast dla pracowników fizycznych, podało także Biuro.

"W informatyce, która jest jednym z liderów polskiego rynku ofert pracy, najkorzystniejsze zmiany w zapotrzebowaniu na nowych pracowników wystąpiły w stosunku do informatyków zarządzających systemami
informatycznymi" - czytamy dalej.

Barometr Ofert Pracy powstaje na podstawie ogłaszanych w internecie ofert pracy przy współpracy Katedry Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane