BIEC: dalsza poprawa na rynku pracy

ISBNews
01-12-2015, 09:24

Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach w wielkości bezrobocia - spadł o 0,4 pkt w październiku i wyniósł 78,9 pkt , podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie. Według analityków, rynek pracy pozostaje nadal optymistyczny.

"W kierunku pozytywnych zmian na rynku pracy działają wszystkie jego składowe poza wzrostem wypłaconych zasiłków dla bezrobotnych oraz brakiem istotnych zmian w długości czasu pracy. Największe pozytywne zmiany to malejący napływ nowych bezrobotnych czemu towarzyszy wysoka liczba bezrobotnych wyrejestrowujących się ze spisu bezrobotnych z tytułu podjęcia zatrudnienia oraz wysoka liczba ofert pracy kierowanych do urzędów pracy" - czytamy w raporcie.

Stopa bezrobocia rejestrowanego w październiku br. wyniosła 9,6%, zaś po wyeliminowaniu wpływu czynników sezonowych - 10%, co daje spadek o blisko 0,1 pkt proc. w stosunku do sytuacji sprzed roku.

"Liczba ofert pracy kierowanych do PUP-ów wzrosła istotnie w maju br. i od tego momentu utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. W okresie maj-październik br. w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego do urzędów pracy trafiało ponad 20% więcej ofert zatrudnienia" - czytamy dalej w raporcie.

Najwięcej przyjęć do pracy planowanych jest w poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji; zwolnienia przewidywane są, podobnie jak przed miesiącem, w branży przetwarzającej koks i ropę naftową, podało Biuro.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / BIEC: dalsza poprawa na rynku pracy