Bierecki stracił nadzór nad kasami

  • Piotr Nisztor
13-07-2012, 00:00

To już postanowione. spółdzielcze kasy oszczędnościowo- -kredytowe przejdą pod nadzór Komisji Nadzoru Finansowego.

Prezydent Bronisław Komorowski nie sprawił niespodzianki — podpisał ustawę o SKOK. Oznacza to nowe obowiązki dla Komisji Nadzoru Finansowego. Przejmie ona bowiem nadzór nad blisko 60 kasami, którym ponad 2,3 mln osób powierzyło 14 mld zł oszczędności. Będzie też wydawać zgody na utworzenie nowych kas oraz zatwierdzać ich statuty. Dotychczas kontrolę nad działalnością SKOK sprawowała Kasa Krajowa kierowana przez biznesmena Grzegorza Biereckiego.

Nowe przepisy marginalizują jej znaczenie. Oprócz tego zgodnie z nowymi przepisami każdej ze SKOK — bez względu na wielkość — będzie przysługiwał jeden głos na walnym zgromadzeniu Kasy Krajowej. Organ ten będzie miał też zakaz prowadzenia działalności innej niż określona w ustawie. Chodzi tu m.in. o zasady inwestowania pieniędzy tylko w papiery wartościowe, lokaty w bankach oraz jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych rynku pieniężnego. W praktyce oznacza to, że Kasa Krajowa będzie musiała pozbyć się np. udziałów w spółkach prawa handlowego. Nowa ustawa może poważnie ograniczyć też wpływ na system SKOK samego Grzegorza Biereckiego, który kontroluje podmioty świadczące na rzecz poszczególnych kas usługi m.in. marketingowe, logistyczne, czy IT. O szczegółach powiązań „Puls Biznesu” pisał w maju. Decyzje prezydenta ostro skrytykował Maciej Łopiński, poseł PiS.

— To zła i szkodliwa ustawa. Będę rozmawiał z kolegami i koleżankami z klubu, aby skierować ją do Trybunału Konstytucyjnego — zapowiada polityk. Poseł PO Sławomir Neumann (PO) podkreśla, że ustawa była poprawiana przez Sejm, ale potrzebne są kolejne zmiany.

— W najbliższych tygodniach Platforma złoży projekt nowelizacji ustawy, zawierającej te rozwiązania, które nie znalazły się w podpisanym przez prezydenta projekcie. Chodzi przede wszystkim o przejęcie gwarancji depozytów w SKOK przez bankowy fundusz gwarancyjny. Mam nadzieję, że nowe przepisy uda się uchwalić do października — mówi polityk PO.

Podpisana przez prezydenta ustawa wejdzie w życie po upływie trzech miesięcy. Jednak niektóre przepisy zaczną obowiązywać po dziewięciu miesiącach, a część dopiero po upływie półtora roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bierecki stracił nadzór nad kasami