BIG BG wygrał w SN z HS

Albert Stawiszyński
13-03-2002, 00:00

BIG Bank mógł zaliczać spłacany dług przez Hutę Sendzimira najpierw na pokrycie zaległych odsetek, a dopiero po ich spłaceniu na poczet kwoty długu głównego — orzekł Sąd Najwyższy.

8 marca 2002 r. Sąd Najwyższy uznał, że zgodne z prawem jest zaliczanie przez wierzyciela rat uzyskiwanych od dłużnika najpierw na pokrycie zaległych odsetek, a dopiero po ich spłaceniu, na poczet głównej wierzytelności.

Dotychczas nie było to jednoznaczne. Wiele instytucji finansowych, głównie banki, twierdziło, że jest to dopuszczalne. Innego zdania byli dłużnicy. Ostatecznie SN rozstrzygnął tę wątpliwość na korzyść wierzycieli.

Bank zarabia

SN rozstrzygnął spór między BIG BG a Hutą Sendzimira.

BIG Bank wykupił od zakładu energetycznego wierzytelność wobec HS o wartości ponad 5 mln zł. Tyle huta zalegała zakładowi za energię elektryczną z powodu nie zapłaconych faktur za 1997 r. HS spłacała raty do banku. BIG Bank zaliczał wpłacane kwoty na poczet zaległych odsetek. Natomiast dopiero po ich spłaceniu otrzymywane od huty pieniądze zaliczono na pokrycie długu głównego. Jednak HS sprzeciwiała się takiej praktyce argumentując, że z tego powodu musiała zapłacić prawie o 600 tys. zł więcej.

Prawnicy HS wnieśli sprawę do sądu. Jednak sąd, zarówno pierwszej instancji jak i drugiej, uznał, że wierzyciel może w ten sposób zaliczać spłacaną kwotę długu.

Spór trafił do Sądu Najwyższego, który wydał wyrok na korzyść banku.

— Przepisy kodeksu cywilnego są niejednoznaczne w kwestii sposobu księgowania spłacanych należności przez dłużnika. Dlatego ich wykładni muszą dokonywać sądy. Zgodne z prawem było zaliczanie uzyskanych kwot najpierw na poczet zaległych odsetek, a w następnej kolejności na spłatę kwoty wierzytelności głównej — mówi Mirosława Wysocka, sędzia SN.

Niejasności

Zgodnie z art. 451 kodeksu cywilnego, dłużnik mający względem tego samego wierzyciela kilka zobowiązań tego samego rodzaju, może przy spełnieniu świadczenia wskazać, który dług chce zaspokoić. Jednakże pieniądze przypadające na poczet danego długu, wierzyciel może przede wszystkim zaliczyć na związane z tym długiem zaległe należności uboczne, a następnie na zalegające świadczenie główne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Albert Stawiszyński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BIG BG wygrał w SN z HS