BIK: spadła liczba kart kredytowych wydanych w I kw.

ISBNews
22-05-2015, 14:19

Banki komercyjne, spółdzielcze i SKOK-i wydały w I kwartale br. łącznie 253 tys. kart kredytowych na łączną kwotę 1,1 mld zł. Stanowi to spadek o 1,5% w ujęciu liczbowym i wzrost o 10,5% r/r w ujęciu wartościowym, wynika z danych Biura Informacji Kredytowej (BIK).

W marcu wydano 95,8 tys. kart na łączną kwotę 385,2 mln zł przyznanych limitów. Jest to o 1,5% mniej w ujęciu liczbowym i o 5,3% więcej w ujęciu wartościowym niż rok wcześniej.

Przyznawane limity na nowo wydawanych kartach kredytowych są średnio o 20% niższe niż aktualne limity w całym portfelu czynnych kart kredytowych. Najwyższe limity posiadają aktywne karty kredytowe, tj. karty, na których wykorzystane saldo rachunku wynosi min. 200 zł.

"Oznacza to, że banki ostrożnie ustalają wysokość limitów dla nowo wydawanych kart kredytowych, w I kw. 2015 r. na nieznacznie wyższym poziomie niż przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw. Klienci, którzy aktywnie korzystają z przyznanych limitów i prawidłowo obsługują zadłużenie, posiadają natomiast limity na kartach kredytowych średnio o 30% wyższe niż limity na nowo wydawanych kartach kredytowych" - czytamy w komunikacie.

BIK podał, że informacje statystyczne wynikają z aktualnego stanu bazy danych Biura, która opiera się na danych przekazywanych przez instytucje finansowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / BIK: spadła liczba kart kredytowych wydanych w I kw.