Bilans handlowy Kanady zaskoczył nadwyżką

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 08-06-2021, 17:05

Kanadyjska gospodarka odnotowała w kwietniu nieoczekiwaną nadwyżkę handlową. Główną przyczyną był mocny spadek importu, donosi Reuters.

dolary kanadyjskie
dolary kanadyjskie
fot. Bloomberg

Zgodnie z danymi zaprezentowanymi przez Statistics Canada, w kwietniu 2021 r. dodatni bilans handlu zagranicznego sięgnął 594 mln CAD (492,13 mln USD). Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała deficyt rzędu 700 mln CAD wobec ujemnego salda na poziomie 1,35 mld CAD miesiąc wcześniej.

Wartość eksportu obniżyła się o 1 proc., zaś importu spadała o 4,7 proc. Tak znacząca ujemna zmiana dynamiki była następstwem niedoboru chipów wykorzystywanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym co ograniczyło zarówno eksport, jak i import.

Sprzedaż do Stanów Zjednoczonych, największego partnera handlowego Kanady, zwiększyła się w kwietniu o 1,4 proc., podczas gdy import spadł o 5,2 proc. Nadwyżka handlowa Kanady z południowym sąsiadem wzrosła do 6,40 mld CAD z 4,20 mld CAD w marcu.

Eksperci oceniają, że zakłócenia produkcji w kanadyjskim przemyśle z powodu niedoborów były najbardziej znaczące w kwietniu. Oczekuje się, że majowy wpływ na produkcję będzie nieco mniej poważny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane