Biliony USD na ratowanie życia

Renomowana paryska International Energy Agency (IEA) po raz pierwszy w historii zajęła się wpływem brudnego powietrza na ludzkie zdrowie. W opublikowanym wczoraj raporcie zaapelowała do rządów o zwiększenie inwestycji w energetyce. Zanieczyszczenie powietrza to czwarty pod względem ważności czynnik ryzyka dla ludzkiego zdrowia. Za większość tych zanieczyszczeń odpowiedzialna jest energetyka, głównie ta, która zużywa paliwa kopalne. „Największa koncentracja zanieczyszczeń jest w Azji i Afryce. Żadnemu krajowi nie udało się całkowicie rozwiązać problemu, ale wiele podejmuje ważne kroki” — podkreśla IEA, apelując o zwiększenie inwestycji w energetyce o 7 proc., co może oznaczać dodatkowe 4,8 bln USD wydatków w skali świata. © Ⓟ

6,5 mln Tyle zgonów na świecie, w ujęciu rocznym, spowodowanych jest zanieczyszczeniem powietrza: 3 mln wynika z zanieczyszczeń zewnętrznych (powietrze w miastach), a 3,5 mln — wewnętrznych (domowych).

8 proc. Tylko taka część globalnej produkcji energii macharakter zeroemisyjny. Ponad połowa pozostałej części nie korzysta z żadnej technologii zmniejszającej emisje.

3,3 mln Tyle przedwczesnych śmierci można uniknąć do 2040 r., gdyby przyjąć proponowany przez IEA scenariusz inwestycji: 1,7 mln to efekt zmniejszenia zanieczyszczeń zewnętrznych, a 1,6 mln to efekt zanieczyszczeń wewnętrznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane