Bill Gates poprawi jakość mleka

ŁO
opublikowano: 04-12-2014, 14:42

Miliarder wyłożył pieniądze na zaprojektowanie nowego pojemnika na mleko.

Jeśli masz ochotę na mleko, to idziesz do sklepu i kupujesz karton napoju z wygodnym otworem. Mleko raczej jest świeże, odpowiednio przefiltrowane, schłodzone i zabezpieczone. Tak wygląda standard? Niekoniecznie, bo w wielu krajach to mleczny luksus, który pozostaje w sferze marzeń.   

Wyświetl galerię [1/2]

Tak wygląda pojemnik Mazzi

mazzican.com

Global Good jest wspólną inicjatywą Billa Gatesa, najbogatszego człowieka świata i grupy Intellectual Ventures. Zaangażowane w projekt osoby przekonują, że w krajach rozwijających ludzie cierpią i giną z powodu problemów, którym ludzkość już dawno może zaradzić. Jednym z nich jest niewłaściwe przygotowanie i transport mleka.   

Serwis Co.Exist opisuje przykład Kenii, gdzie 80 proc. dystrybuowanego mleka pochodzi bezpośrednio od rolników, którzy mają ledwie kilka krów. Nie butelkują oni produktu i nie dostarczają go na rynek przy użyciu samochodów z chłodniami, ale korzystają z rowerów lub własnych nóg. Produkt końcowy nie spełnia nawet minimalnych standardów, bo kubły do transportu mleka są źle czyszczone.   

Receptą na mleczny problem ma być pojemnik o nazwie Mazzi. To 10-litrowy kontener zaprojektowany specjalnie na potrzeby krajów rozwijających się. Szeroki otwór ułatwia czyszczenie zbiornika, boczne uchwyty pomagają w transporcie, a czarny lejek pasujący do krowiego wymiona pomaga rolnikom zwrócić uwagę na charakterystyczne pozostałości wskazujące na choroby krów.    

Badania potwierdziły, że mleko przechowywane i transportowane w Mazzi ma 10 razy mniej bakterii niż mleko z tradycyjnych pojemników. Global Good przekazał wszelkie prawa do produktu lokalnym partnerom, którzy wytwarzają i sprzedają zbiorniki. Mazzi jest dostępny m.in. w Kenii, Etiopii i Tanzanii.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu