Biodiesel wciąż szuka gotówki

Anna Bytniewska
opublikowano: 20-12-2004, 00:00

Producenci biodiesla potrzebują kapitału na inwestycje. Banki kręcą nosem. Może więc fundusze strukturalne?

Należące do Krajowej Izby Biopaliw (KIB) firmy zainteresowane produkcją biodiesla (estru metylowego) wciąż mają problemy z pozyskaniem pieniędzy pod budowę instalacji estryfikacji oleju rzepakowego i towarzyszącej temu infrastruktury. Budowa takiej wytwórni kosztuje 9-120 mln zł w zależności od skali przedsięwzięcia.

— Najlepszy byłby inwestor branżowy lub finansowy, ale ci czekają na klarowne prawo — mówi Eugeniusz Sutor, członek rady nadzorczej Biodiesel Silesia, spółki z udziałem Zakładów Azotowych Kędzierzyn.

Gdzie ta ustawa

Instytucje finansowe nieufnie podchodzą do rodzącej się branży z powodu burzy wokół ustawy biopaliwowej, uchwalonej jesienią 2003 r. Jej efektem jest brak jasnych regulacji prawnych nowego rynku. Potencjalnemu inwestorowi trudno więc ocenić ryzyko związane z przedsięwzięciem. Czy są inne źródła kapitału?

Szansą dla przyszłych producentów biopaliw są środki z funduszy strukturalnych. Do dyspozycji firm są fundusze w gestii ministerstwa gospodarki (350 mln EUR w latach 2004-06) i rolnictwa. (464 mln EUR). Ale możliwości ich uzyskania także są bardzo ograniczone — o fundusze te walczą wszak inne branże. Na rozpatrzenie wniosku trzeba długo czekać, co wstrzymać może inwestycję.

— Pieniądze zainwestowane w budowę wytwórni przed złożeniem wniosku o pomoc finansową nie będą podlegać refundacji — ostrzega Paweł Bieńkowski z ministerstwa gospodarki.

Tylko nie na estry

Pieniądze z resortu rolnictwa producenci biopaliw mogą przeznaczyć jedynie na ochronę środowiska.

— Czyli na budowę kotłowni lub oczyszczalni ścieków z siecią kanalizacyjną. Nie można uzyskać tego wsparcia na inwestycje w samą produkcję estrów — mówi Paweł Tkaczyk z resortu rolnictwa.

Mało tego, by ubiegać się o dofinansowanie, producent estrów musi mieć zakontraktowane 50 proc. surowca (rzepaku).

— Nie jest to droga na wprost, pozwala na refundacje tylko części projektu. Trudno więc tę pomoc traktować jako poważne źródło finansowania — mówi Eugeniusz Sutor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Biodiesel wciąż szuka gotówki