Biolodzy stworzyli embriona — hybrydę człowieka i małpy

PAP , DI
opublikowano: 19-04-2021, 13:02

Genetycy z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Kunming oraz Katolickiego Uniwersytetu im. Św. Antoniego w hiszpańskiej Murcji ogłosili wyniki kolejnego eksperymentu.

Adobe Stock

Prace nad krzyżówką człowieka i małpy otwierają nowe horyzonty w obszarze medycyny — twierdzą naukowcy.

— Pewnego dnia możliwe stanie się stworzenie tkanek ludzkich służących przeszczepowi serca lub nerek — Juan Carlos Izpisua, szef laboratorium genetycznego w kalifornijskim Instytucie Salka.

Stworzenie embriona będącego hybrydą człowieka i małpy było możliwe podczas prac w chińskich laboratoriach. Uczestniczyli w nich naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Kunming oraz Katolickiego Uniwersytetu im. Św. Antoniego w hiszpańskiej Murcji.

Hiszpański badacz wyjaśnił, że wstępem do stworzenia krzyżówki embriona człowieka i małpy było przeprowadzone przez jego zespół w 2017 r. studium nad skutecznym wprowadzeniem ludzkich komórek do tkanek organizmu świni.

Najnowszy eksperyment polegał na wszczepieniu do sześciodniowych małpich zarodków komórek człowieka. Po 19 dniach od zabiegu, przeprowadzonego na 132 embrionach, przetrwały tylko trzy krzyżówki.

— Powody, dla których przeprowadziliśmy te badania w Chinach, są czysto naukowe. Nasi współpracownicy z Chin są uznanymi ekspertami w badaniach nad małpami i żyją tam jedne z największych na świecie kolonii tych zwierząt — powiedział Juan Carlos Izpisua, podkreślając, że takie badania są dozwolone m.in. także w USA, Hiszpanii oraz Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane