Biomedyczna Dolina Krzemowa w centrum Warszawy

  • Alina Treptow
opublikowano: 13-11-2012, 00:00

Klaster czeka na pieniądze z Brukseli, a fundusze czekają na niego.

Wiadomo już, gdzie powstanie warszawski klaster biomedyczny BioTechMed. Spółka BTM Mazowsze, która zapowiadała jego stworzenie, prowadzi rozmowy z Urzędem Miasta Warszawa w sprawie jego lokalizacji przy ul. Oboźnej, niedaleko Krakowskiego Przedmieścia.

— Tam znajdzie się miejsce na biuro oraz na start-upy. Zakładamy, że będzie to kilkuletni przystanek na drodze do stworzenia dużego klastra z prawdziwego zdarzenia — mówi Marcin Szumowski, założyciel i dyrektor ds. rozwoju biznesu w BTM Mazowsze.

Najbardziej pożądanąym miejscem jest Ochota (na którą BioTechMed miałby się przenieść za kilka lat), gdzie znajduje się Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT). BTM Mazowsze zamierza komercjalizować najbardziej perspektywiczne projekty prowadzone w CePT, a bliska lokalizacja ułatwiłaby taką współpracę.

Klaster ma zrzeszać naukowców, firmy farmaceutyczne, biotechnologiczne, badawczo-rozwojowe oraz fundusze zainteresowane inwestycjami w szeroko pojęty sektor life-science. Gdy pisaliśmy o projekcie kilka miesięcy temu, była mowa o czterech funduszach chętnych do zaangażowania się w taki projekt: Inveno, Inovo (inwestuje pieniądze, m.in. Macieja Dudy, właściciela PKM Duda, Rafała Brzoski z Integera oraz Jacka Lewandowskiego z Ipopemy), Orenore oraz Adiuvo.

Za tym ostatnim stoi Marek Orłowski, założyciel Nepentesa, giełdowej spółki kosmetycznej, należącej obecnie do Sanofi Aventis. Przedsięwzięciem interesuje się też fundusz Opera Venture Capital, w który 50 mln zł zainwestował Krajowy Fundusz Kapitałowy, a kolejne 50 mln zł wyłożyli: Opera TFI, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Jacek Kawalec, jeden z założycieli Wirtualnej Polski. Fundusz szuka podmiotów,w które będzie mógł zainwestować do 1,5 mln EUR.

— Jesteśmy zainteresowani ciekawymi projektami, również w obszarze szeroko pojętej biomedycyny — mówi Michał Olszewski, dyrektor inwestycyjny Opera TFI. Na pierwsze transakcje w ramach klastra trzeba poczekać, ponieważ jego start wstrzymują pieniądze z Brukseli, a dokładniej — ich brak.

— Czekamy na podpisanie umowy na 6 mln zł dotacji unijnej w ramach działania 1.6 Regionalnego Programu Operacyjnego dla Mazowsza. Te pieniądze pozwolą nam ruszyć pełną parą — twierdzi Marcin Szumowski.

Za opóźnieniem stoją formalności, ponieważ wniosek warszawskiej spółki został już zakwalifikowany do pomocy publicznej.

CePT — Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii

To największy ośrodek badawczo-rozwojowy w środkowej i wschodniej Europie, który ma zostać otwarty na początku 2013 r. W jego skład wchodzi około 50 laboratoriów znajdujących się głównie na terenie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i okolicach. Ich koszt to około 400 mln zł. Centrum będzie miało formułę otwartą — chętnie udostępni laboratoria nie tylko naukowcom, ale także przedsiębiorcom z branży farmaceutycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu