Bioton nie wyklucza emisji akcji w 2006 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 09-12-2005, 20:09

Bioton, który w I kwartale tego roku przeprowadził emisję publiczną akcji, nie wyklucza nowej emisji akcji w 2006 roku w celu pozyskania środków na sfinansowanie rozważanych projektów, w tym akwizycji czy zakupu licencji.

Bioton, który w I kwartale tego roku przeprowadził emisję publiczną akcji, nie wyklucza nowej emisji akcji w 2006 roku w celu pozyskania środków na sfinansowanie rozważanych projektów, w tym akwizycji czy zakupu licencji.

"Jesteśmy w trakcie realizacji programu obejmującego wydanie 100 mln zł, w tym 25 mln zł pozyskanych z funduszy Unii Europejskiej, na inwestycje rzeczowe w Polsce" - powiedział PAP prezes Biotonu Adam Wilczęga. Zakończenie tego programu jest przewidywane na połowę 2008 roku.

"W wyniku tych działań zwiększymy nasze moce produkcyjne z 250 do 700 kg insuliny rocznie" - powiedział Wiczęga.

W I kwartale tego roku Bioton sprzedał 16 mln akcji nowej emisji serii C po 2,75 zł za sztukę, stanowiących 8,99 proc. kapitału akcyjnego spółki.

Największym akcjonariuszem Biotonu jest Prokom Investments (45,5 proc. akcji i głosów), kojarzona z Ryszardem Karuze firma Nihonswi AG (14,05 proc.) i Instytut Biotechnologii i Antybiotyków (10,21 proc.).

"IV kwartał będzie rekordowy pod względem zysku netto, który będzie zdecydowanie najwyższy w naszej historii, a to oznacza, że na koniec roku będziemy mieć dobrą wiadomość dla inwestorów co do całego 2005 roku" - powiedział prezes. Nie podał jednak przybliżonych szacunków wyników.

Bioton prognozował wcześniej, że osiągnie w tym roku 28 mln zł zysku netto, 37 mln zł zysku operacyjnego i 154 mln zł przychodów, ale w końcu listopada odwołał te zapowiedzi w związku z koniecznością podniesienia kapitału zakładowego oraz emisją akcji związanych z transakcją przejęcia kolejnego, 18,2 proc. pakietu akcji singapurskiej spółki SciGen.

Po trzech kwartałach tego roku firma osiągnęła 102,8 mln zł przychodów wobec 93,9 mln zł przychodów w analogicznym okresie 2004 roku.

W tym roku Bioton konsoliduje pakiet 26,5 proc. akcji SciGentej, ale od przyszłego roku polski producent insuliny będzie posiadał większy pakiet notowanej na giełdzie w Australii firmy. Prezes powiedział, że za III kwartały tego roku wynik Biotonu w związku z konsolidacją SciGenu został zaniżony (wskutek straty singapurskiej spółki) o 1,6 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Bioton nie wyklucza emisji akcji w 2006 r.