Bioton rośnie dzięki Chinom

Zbigniew Kazimierczak
06-12-2005, 00:00

Inwestorzy chcą zobaczyć efekty, zanim nowy projekt internetowy Prokomu uwzględnią w jego wycenie. Za to Bioton ma wzięcie.

Rynek giełdowy spokojnie przyjął wczorajszą informację, że Prokom, największa w kraju firma informatyczna, zaangażował się w tworzenie inteligentnej wyszukiwarki internetowej Hakia. Kurs spółki w początkowej fazie sesji wzrósł co prawda o 2,4 proc., do 129 zł, ale potem opadł i przez większą część dnia wahał się na symbolicznym plusie.

Za wcześnie na efekty

— Projekt związany z wyszukiwarką jest na etapie wstępnym. Trudno, aby rynek od razu uwzględniał to w wycenie Prokomu. Na razie będzie to miało marginalny wpływ na kurs spółki — komentuje Włodzimierz Giller, analityk DB Securities.

Sopocka grupa podpisała listy intencyjne dotyczące uczestnictwa w Hakii: notowany na giełdzie Prokom Software ma dostarczyć oprogramowanie, a Prokom Investment wesprze projekt kapitałowo. Zlokalizowana na Manhattanie firma została stworzona przez międzynarodową grupę z korzeniami m.in. w Finlandii, USA oraz Rosji. Hakia ma być inteligentnym przewodnikiem po sieci, interaktywnym i przełamującym bariery jezykowe.

— Rynek wyszukiwarek internetowych jest obecnie bardzo konkurencyjny, a prym wiodą Amerykanie — dodaje Włodzimierz Giller.

Trudno więc oceniać, jakie szanse ma projekt, z którym związał się Prokom. Prawdopodobnie grupa angażuje jednak relatywnie nieduże kwoty.

— Dlatego niepowodzenie przedsięwzięcia nie będzie groźne dla Prokomu. A jak coś z tego wyjdzie, to znajdzie odpowiednie odzwierciedlenie w kursie akcji — ocenia analityk DB Securities.

Oczekiwanie na kontrakt

Z większym entuzjazmem inwestorzy przyjęli informację dotyczącą Biotonu, innej firmy z grupy Prokomu Investment. Bioton w ramach joint venture zamierza wybudować w chińskim Hefei fabrykę produkującą ludzką insulinę i szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby. W reakcji na informację o podpisaniu ramowej umowy kurs polskiej spółki skoczył na wczorajszej sesji w górę o 8,2 proc. do 11,25 zł (choć wiekszą część dnia oscylował w okolicy 11 zł).

— Wzrost ceny można wiązać właśnie z informacjami o chińskim projekcie — uważa Krzysztof Radojewski, analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku.

Zaznacza on jednak, że Bioton nie informował ostatnio o większych kontraktach na sprzedaż insuliny w Chinach.

— Być może niedługo zostaniemy poinformowani o takim kontrakcie i wtedy w połączeniu z budową fabryki będzie to w pełni dobra wiadomość — mówi Krzysztof Radojewski.

Jego zdaniem, szanse Biotonu zwiększają powiązania z chińskim dystrybutorem leków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Zbigniew Kazimierczak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Bioton rośnie dzięki Chinom