BitBay znów zmienia jurysdykcję

opublikowano: 17-10-2019, 22:00

Giełda kryptowalut przenosi się z Malty do Estonii. Klienci, którzy nie chcą się przeprowadzać, mogą zrezygnować do końca miesiąca.

Pod koniec maja zeszłego roku największa polska giełda kryptowalut BitBay ogłosiła, że wyprowadziła się z Polski na Maltę. Jej władze tłumaczyły, że tam panuje lepszy klimat. Nie o warunki pogodowe jej chodziło, lecz o nastawienie regulatora do kryptobiznesu. Na wyspie zarejestrowano spółkę Pinewood Holdings Limited, która stała się właścicielem giełdy. Następnie rozpoczęto starania o licencję na „przechowywanie kryptowalut w wirtualnych portfelach i obrót nimi na platformie transakcyjnej”. Mijały miesiące, a maltański regulator nie dawał zielonego światła. Zmęczona czekaniem spółka postanowiła szukać jeszcze lepszego klimatu dla kryptobiznesu. Znalazła go w Estonii, gdzie właśnie dostała stosowne licencje. Pozwolenia nie tylko wzmacniają wiarygodność firmy, ale przede wszystkim otwierają jej wiele drzwi do współpracy z instytucjami finansowymi, operatorami płatności, a także rozwijania nowych gałęzi biznesowych z przedrostkiem „krypto” w nazwie.

RÓG OBFITOŚCI:
RÓG OBFITOŚCI:
Paweł Sobkow, szef Pinewood Holdings Limited, do którego należy giełda BitBay, wierzy, że przeniesienie działalności operacyjnej do Estonii wkrótce przełoży się na wyższą jakość usług oraz poszerzenie oferty produktowej.
Fot. ARC

— Zmieniamy jurysdykcję z maltańskiej na estońską, aby jeszcze szybciejsię rozwijać. Otrzymaliśmy od estońskiej Financial Intelligence Unit dwie ważne licencje: na świadczenie usług wymiany wirtualnej waluty na pieniądz tradycyjny i świadczenie usług wirtualnego portfela kryptowalut. Od pierwszego listopada za obsługę platformy BitBay odpowiedzialny będzie podmiot Pinewood Estonia OÜ, powiązany z Pinewood Holdings Limited. Nie rezygnujemy zupełnie z obecności na Malcie. Jak tylko kraj będzie gotowy na licencjonowanie podmiotów, wrócimy do rozmowy i współpracyz maltańskim rządem — informuje Paweł Sobkow, prezes Pinewood Holdings Limited.

Co biznesowa emigracja oznacza dla kilkuset tysięcy aktywnych klientów giełdy BitBay, na której dzienne obroty sięgają kilku tysięcy bitcoinów (giełda nie ujawnia szczegółowych danych)? Spółka przekonuje, że zmiana będzie automatyczna, bez angażowania użytkowników do dodatkowej aktywności. Klienci BitBaya otrzymają nowy regulamin korzystania z giełdy najpóźniej do 24 października, a ci, którzy nie będą chcieli, aby obsługiwał ich operator estoński, mają prawo odstąpienia od umowy świadczenia usługi poprzez zamknięcie konta na giełdzie i wypłatę środków najpóźniej do końca dnia 31 października.

— Migracja jest darmowa. Nie pobieramy żadnych opłat związanych z tym procesem — podkreśla Paweł Sobkow.

BitBay deklaruje, że utrzyma dotychczasowe funkcjonalności zarówno co do wpłaty, jak i wypłaty pieniędzy z rachunku giełdowego (również w okienku pocztowym), a także planuje wprowadzić nowe rozwiązania, o czym więcej będzie mógł powiedzieć już w listopadzie.

Estonia jak magnes

Estonia, obok Malty i Szwajarii, jest jednym z najbardziej postępowych krajów, otwartych na kryptobiznes. Jak dotąd estońska jednostka analityki finansowej (FIU) wydała ponad tysiąc licencji dla spółek zajmujących się kryptowalutami i projektami opartymi na technologii blockchain. W internecie nie brakuje artykułów poradnikowych, jak przenieść tam firmę i dlaczego warto to zrobić — m.in. z powodu ulg podatkowych i liberalnej polityki kryptowalutowej. W Estonii zarejestrowana jest spółka BitBay Pay. To licencjonowany operator płatności kryptowalutowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane