Bitcoin poniżej 30 tys. USD

Tadeusz Stasiuk, CNBC
opublikowano: 20-07-2021, 06:30

Notowania bitcoina zeszły w miniony poniedziałek poniżej progu 30 tys. USD. Tak tania najpopularniejsza z kryptowalut nie była od 22 czerwca.

Chris Ratcliffe

Przecena bitocina sięgnęła niemal 6 proc. pociągając za sobą inne wirtualne waluty. Według danych platformy CoinDesk wycena etheru zniżkowała o 8 proc., zaś XRP zapikowała o blisko 10 proc. Z kolei CoinMarketCap podaje, że w zalewie 24 godziny z całego rynku kryptowalut „wyparowało” około 90 mld USD.

Od kwietniowego szczytu na poziomie niemal 65 tys. USD wycena bitcoina zeszła już o ponad 50 proc.

Za tak potężną korektę obwinia się silne spadki z jakimi mieliśmy do czynienia w poniedziałek na rynkach akcji. Notowania na amerykańskich giełdach zakończyły się dla indeksu Dow Jones IA największą stratą od października ubiegłego roku.

Przecena była pokłosiem ponownego wzrostu obaw o trwałość i solidność ożywienia gospodarczego w obliczu rozprzestrzeniającego się wariantu Delta koronawirusa.

Oprócz czynników o charakterze makroekonomicznym, wpływ na pogorszenie nastrojów w segmencie kryptowalut ma też sytuacja w Chinach, które ostro wystąpiły przeciwko tzw. górnikom (osoby wydobywające kryptowaluty) zmuszając do zamknięcia lub przeniesienia poza kraj kopalń cyfrowych walut.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane