Biura nadal tanieją

Radosław Górecki
03-09-2002, 00:00

W większości miast europejskich nadal spadają opłaty za powierzchnie biurowe. Stolica Polski nie jest wyjątkiem.

Międzynarodowa firma Jones Lang LaSalle opublikowała raport „European Office Property Clock” za drugi kwartał 2002 r. Raport prezentuje cykl zmiany czynszów na europejskim rynku nieruchomości biurowych.

Niemal w całej Europie czynsze za powierzchnie biurowe nadal spadają. Analitycy z Jones Lang LaSalle porównali sytuację w 29 miastach. Tylko w czterech z nich zaobserwowano w ostatnim czasie wzrost opłat. W 14 miastach obserwowany jest ich stały spadek. Analitycy zwracają jednak uwagę, że nie wzrosła liczba miast, które w drugim kwartale 2002 r. przesunęły się w cyklu zmiany czynszów do ćwiartki oznaczającej spadek opłat. Badania popytu mogą świadczyć o tym, że opłaty za biura w Europie w większości miast nadal będą spadać.

Mimo iż podkreślają, że popyt na biura w drugim kwartale 2002 r. był wyższy niż w pierwszych trzech miesiącach, to ich całkowita, wynajęta powierzchnia w pierwszej połowie 2002 r. okazała się o 26 proc. niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Z badań wynika także, że obecnie na większości rynków europejskich najemcy co prawda zmieniają biura, ale nie zwieszają ich powierzchni.

Stolica Polski podobnie jak Paryż i Sztokholm znajduje się w tej części wykresu, która oznacza spadek czynszów do minimum. Taki stan utrzymuje się już od kilku miesięcy i prawdopodobnie w najbliższych miesiącach sytuacja nie zmieni się. Świadczyć może o tym wysoki wskaźnik nie wynajętych powierzchni biurowych, który zdaniem analityków z Jones Lang LaSalle zwiększył się z 16,1 proc. pod koniec pierwszego kwartału do 17,3 proc. w drugim kwartale 2002 r.

Część specjalistów obserwujących warszawski rynek biurowy zauważa jednak, że obecnie realizowanych jest niewiele nowych obiektów, co może doprowadzić do zmniejszania się wolnej powierzchni.

Jason Sharman, dyrektor departamentu powierzchni biurowych i magazynowych w warszawskim biurze firmy Jones Lang LaSalle, uważa, że obecnie stawki czynszów w najlepszych obiektach w centrum Warszawy są stabilne i nic nie wskazuje, aby miały wzrosnąć.

Mimo iż w większości miast europejskich obserwowany jest spadek czynszów, są miejsca, w których opłaty za nowoczesne powierzchnie nieznacznie, ale jednak rosną. Dzieje się tak w Moskwie, Mediolanie, Rzymie i Brukseli. Stolica Rosji jest jedynym miastem w Europie Środkowej i Wschodniej, w którym zaobserwowano istotny wzrost opłat. Wynika to ze stosunkowo małej podaży nowoczesnej powierzchni i dość wysokiego popytu. Analitycy obliczyli, że w Moskwie tylko 3,8 proc. biur nie ma najemców, a czynsze wzrosły o niecały procent.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Biura nadal tanieją