Biura najbliższej przyszłości

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Zielone, skoncentrowane na potrzebach ludzi, w wielofunkcyjnych kompleksach — takie biura powstają już dziś

Udomowienie miejsca pracy, człowiek w centrum, projektowanie biofilne, innowacje, hybrydowe i elastyczne przestrzenie czy idea lokalności — to najważniejsze czynniki, które będą definiować wnętrza biur przyszłości. Infuture.institute oraz firma Skanska opublikowały drugi raport („Future of Office Spaces”) na temat biurowców przyszłości. Tym razem nie pytano o kształt brył i funkcjonalność budynków w długiej perspektywie (jak w pierwszym raporcie „Living Buildings. Przyszłość biurowców do 2050”), ale o ich wnętrza, a horyzont czasowy ograniczono do pięciu lat. Na podstawie sygnałów zachodzących zmian, badania opinii użytkowników i ekspertów z branży nieruchomości powstał zestaw sześciu trendów w projektowaniu przestrzenni, które już pojawiają się lub wkrótce się pojawią w naszych biurach.

ZAMKNIĘTE POKOLENIE:
ZAMKNIĘTE POKOLENIE:
Należymy do in-door generation, bo prawie całe nasze życie spędzamy w budynkach. Dlatego tak ważna jest jakość przestrzeni, którą one oferują — uważa Natalia Hatalska, CEO infuture hatalska foresight institute
Renata Dąbrowska

1 Dom w biurze — Pierwszym obserwowanym trendem jest upodobnianie się przestrzeni pracy do wnętrz domowych. W Martimer House (coworking w Londynie) w damskich łazienkach znajdziemy np. suszarki do włosów i szafki na własne kosmetyki, a w kuchni zastawy bez logo firmy, dopasowane designem do wnętrz — mówiła Natalia Hatalska, CEO infuture.institute podczas prezentacji najnowszego raportu.

Taki trend obserwujemy również w kawiarniach, hotelach czy nawet urzędach. Znakiem czasu jest m.in. obecność czworonogów w przestrzeniach biurowych. Są one już nawet projektowane tak, aby można było przyjść do pracy z psem. Jest to zmiana pokoleniowa — młodzi pracownicy rzadziej decydują się na posiadanie dzieci, a częściej mają zwierzęta domowe.

2 Człowiek w centrum

Zdaniem ekspertów biorących udział w badaniu najbardziej wpływający na efektywność pracujących ludzi jest trend human-centric office, którego odzwierciedleniem jest m.in. certyfikat WELL. Polega on na zapewnieniu jak najwyższego komfortu przebywającym w biurze poprzez odpowiednie oświetlenie, temperaturę, jakość powietrza, ale również miejsce na relaks czy ruch (sport). W wielu obiektach odwiedzanych podczas trendhuntingu (wyprawy do biurowców przyszłości w różnych miejscach świata) badacze spotykali np. pokoje do drzemki czy medytacji. Zgodnie z tym trendem w budynku Spark firmy Skanska w Warszawie testuje się oświetlenie automatycznie dostosowujące barwę światła do rytmu dobowego ludzi (zwiększa efektywność pracy nawet do 20 proc.).

3 Zielone ściany

Roślinność wkomponowana w przestrzeń biurową to symbol szerszego trendu związanego z odpowiedzialnością ekologiczną deweloperów i właścicieli biurowców.

— W Singapurze już obecnie 40 proc. budynków spełnia warunki uznania ich za ekologiczne, a władze miasta obiecują, że do 2030 r. będzie to 80 proc. — mówiła Natalia Hatalska. Jak jednak wynikało z dyskusji dyrektorów ds. HR podczas prezentacji raportu, pracownicy lubią zieleń, ale kiedy mają wybierać między wolnością, rozumianą jako nieograniczone korzystanie z energochłonnych technologii do sterowania komfortem w biurze, a ograniczaniem śladu węglowego, wybierają technologie.

4 Technologie jutra

W biurowcach pojawia się coraz więcej elektroniki, więc ich zarządcy łatwiej i efektywniej sterują np. zużyciem energii. Czujniki podłączone do systemów budynku pozwalają już nawet określać ryzyko różnych awarii i działać wyprzedzająco. Przestrzenie biurowe są miejscem, gdzie inteligentne technologie (bazujące m.in. na rozwiązaniach AI, IoT, VR, AR, beaconach czy biometrii), platformy lub aplikacje ułatwiają nie tylko pracę, ale także funkcjonowanie. Z ankiety wśród ekspertów wynika, że chociaż gotowość wprowadzania nowinek technologicznych jest na razie dość niska, to trend będzie się upowszechniał.

5 Multifunkcyjność

Najbliższy urzeczywistnienia okazał się w badaniu trend umieszczania przestrzeni biurowych w środowisku wielofunkcyjnym, gdzie w najbliższym otoczeniu miejsca pracy znajdują się punkty handlowe i usługowe, budynki mieszkalne.

— Odpowiada to oczekiwaniom użytkowników, którzy chcą w najbliższym otoczeniu biura mieć komunikację miejską, sklepy, opiekę medyczną, a ponadto opiekę nad dziećmi, spa i pomoc psychologiczną — mówiła Natalia Hatalska.

6 Wśród sąsiadów

Najmniej popularny jest antyglobalizacyjny trend integrowania przestrzeni z sąsiedztwem. Dobrą ilustracją są hotele, które często dziś nawiązują do lokalnej architektury i sztuki, oferują regionalne przysmaki i współpracują z dostawcami z sąsiedztwa. Jako przykład najciekawszych rozwiązań ze świata biznesu Natalia Hatalska podawała inkubator start-upów, w którym funkcjonowała przestrzeń handlowo-usługowa gromadząca lokalnych przedsiębiorców, będących pierwszymi „testerami” produktów i usług tworzonych przez firmy powstające w inkubatorze. Według Natalii Hatalskiej wszystkie te trendy przenikają się i współistnieją ze sobą, choć w różnym stopniu, np. łączenie domu z biurem najbardziej było widoczne podczas trendhuntingu w budynkach w Londynie, a zielone budynki — w Singapurze.

— Rynek pracy jest dziś jak wielopokoleniowa rodzina zgromadzona w jednym pokoju. Oczekiwania różnych osób w różnym stopniu wpływają na kształt przestrzeni pracy. Co więcej — od jej zaprojektowania do wynajęcia mijają co najmniej trzy lata, dlatego tak ważne jest przewidywanie, jakie przestrzenie odpowiadają potrzebom firm i ich pracowników — podsumowała Anna Tryfon- Bojarska, menedżer ds. innowacji w spółce biurowej firmy Skanska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane