Biurowce kuszą cudzoziemców

  • Małgorzata Ciechanowska
opublikowano: 11-12-2012, 00:00

Inwestycje Nasz rynek nieruchomości wciąż przyciąga zagranicznych inwestorów

Mimo dobrych wyników polskiej gospodarki popyt na nasze nieruchomości komercyjne jest mniejszy niż w latach hossy 2005-08. — Tylko 13 proc. wartości kupionych nieruchomości przypadło inwestorom pochodzącym spoza Unii Europejskiej, a dokładnie ze Stanów Zjednoczonych — mówi Łukasz Lorencki, konsultant w grupie rynków kapitałowych Cushman & Wakefield. Wśród inwestorów europejskich prym wiódł kapitał niemiecki, który zagarnął aż 44 proc. wartości zakupionych inwestycji. Bierni nie pozostają także polscy inwestorzy, jednak ich udział jest minimalny.

Biurowe roszady

Największą wartość transakcji od początku 2012 r. osiągnięto na rynku biurowym. Według Cushman & Wakefield, na kilka tygodni przed końcem roku było to niecałe 1,1 mld EUR wobec 1,15 mld EUR w całym 2011 r. To właśnie ten sektor zdominowali inwestorzy z Niemiec, którzy upodobali sobie Warszawę. Największą transakcją był sierpniowy zakup biurowca Warsaw Financial Center przez konsorcjum firm Allianz Real Estate i Tristan Capital Partners za 210 mln EUR. Wcześniej niemiecki ubezpieczyciel zawarł wstępną umowę kupna Platinium Business Park za 173,37 mln EUR.

Dużą aktywnością na polskim rynku nieruchomości wykazał się również niemiecki fundusz Deka Immobilien GmbH, który najpierw kupił warszawski hotel Intercontinental, a zaledwie tydzień temu przejął stołeczny biurowiec International Business Centre od funduszu inwestycyjnego Accession Fund SICAV zarządzanego przez GLL Real Estate Partners GmbH. Strony uzgodniły wartość transakcji na około 148 mln EUR. We wrześniu właściciela zmienił biurowiec Norway House o powierzchni 5,8 tys. mkw.

Kupił go niemiecki fundusz IVG, który kilka lat temu działał w Warszawie jako deweloper. Zbudował biurowiec Horizon Plaza na Służewcu, przymierzał się także do budowy biurowca Vector na Woli. Nie zabrakło również polskiego akcentu. Dwa warszawskie biurowce: przy placu Małachowskiego 2 i ul. Mazowieckiej 2/4 o łącznej powierzchni 18 tys. mkw., kupiła spółka Kulczyk Silverstein Properties (KSP), której udziałowcem jest Jan Kulczyk.

— Nowe inwestycje KSP idealnie się wpisują w naszą strategię, która zakłada inwestowanie w nieruchomości komercyjne w największych miastach Europy Środkowej i Wschodniej. Budynki, które nabyliśmy, dzięki dobrej lokalizacji, architekturze i walorom użytkowym dają duże możliwości wzrostu wartości — mówi Piotr Krawczyński, członek zarządu KSP.

Inne segmenty

O ile zainteresowanie obiektami biurowymi ograniczało się do Warszawy, o tyle inwestycji na rynku handlowym dokonywano w całej Polsce. Szacowana wartość umów zawartych od początku roku 2012 wynosi około 1 mld EUR.

— Do początku grudnia 2012 r. właścicieli zmieniły obiekty o łącznej wartości około 958 mln EUR, z czego mniej więcej 75 proc. przypadło tylko na dwie transakcje: zakup łódzkiej Manufaktury za 390 mln EUR przez fundusz Unilmmo Deutschland, należący do Union Investment, oraz przejęcie warszawskich Złotych Tarasów razem z powierzchnią biurową Skylight przez fundusz Unibail-Rodamco za około 475 mln EUR — wymienia Łukasz Lorencki.

Nieźle poradził sobie także rynek magazynowy, który odnotował największy wzrost w porównaniu do poprzedniego roku. Na początku grudnia wartość umów zawarta w tym sektorze wyniosła około 212 mln EUR, o 29 proc. więcej niż w całym 2011 r. Dominowały transakcje między deweloperami a inwestorami finansowymi, czego przykładem jest m.in. zakup portfela nieruchomości ProLogis przez fundusz Hines Global Reit za około 117 mln EUR. Była to największa transakcja w sektorze magazynowym w 2012 r.

Prognozy

Zdaniem ekspertów, popyt na polskie nieruchomości komercyjne w 2013 r. powinien się utrzymać na podobnym poziomie jak w tym roku. Na niekorzyść krajów europejskich, w tym także Polski, może działać brak kompromisu w sprawie kształtu budżetu UE na lata 2014-20 oraz narastający kryzys związany z zadłużeniem Europy Południowej. Polska jednak będzie miała czym kusić inwestorów.

— W 2013 r. planowane jest zakończenie budowy wielu obiektów komercyjnych, które następnie trafią na sprzedaż. Nie bez znaczenia jest również to, że niektóre fundusze zamknięte wkrótce zakończą działalność, co oznacza również sprzedaż aktywów. To pozwala wierzyć, że Polska pozostanie regionalnym liderem pod względem wartości inwestycji — uważa Michał Stanisławski, konsultant w dziale rynków kapitałowych CBRE. Wiele optymizmu wykazuje Tomasz Puch, dyrektor działu rynków kapitałowych nieruchomości biurowych i magazynowych w Jones Lang LaSalle.

— Polska będzie się cieszyła zainteresowaniem inwestorów. Wynika to z tego, że obecnie nasz kraj jest traktowany na równi z dojrzałymi i bezpiecznymi rynkami, takimi jak Wielka Brytania, Niemcy czy Francja. Moim zdaniem, wartość inwestycji w Polsce w przyszłym roku wyniesie 2-2,25 mld euro — szacuje Tomasz Puch.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Ciechanowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu