Biznes boi się internetu rzeczy

opublikowano: 12-07-2017, 17:33
aktualizacja: 12-07-2017, 17:33

Jak wdrożyć i zapanować nad IoT? Firmy przyglądają się nowym rozwiązaniom, nie mają jednak zbyt dużego doświadczenia w gromadzeniu i przetwarzaniu danych. Dopiero uczą się, jak być smart.

Z badania przeprowadzonego przez SAS wynika, że obecnie 53 proc. przedsiębiorstw dostrzega i rozumie korzyści, jakie niesie ze sobą implementacja systemów internetu rzeczy (internet of things – IoT) w firmie. Przedsiębiorcy do nowej technologii przekonują się jednak powoli. Natomiast, zdaniem analityków, urządzenia potrafiące „komunikować się między sobą” w najbliższej przyszłości będą miały duży wpływ na rozwój biznesu i sposobu zarządzania przedsiębiorstwami. 

Najważniejsze, by firmy nauczyły się właściwie korzystać z gromadzonych przez systemy IoT danych, tym bardziej, że – jak zapowiadają analitycy Gartnera - do 2020 r. na świecie blisko 20,4 mld urządzeń zostanie podłączonych do sieci. Poza sprzętem domowego użytku, będą to również maszyny pracujące na halach produkcyjnych. 

- Oczekiwania dotyczące wykorzystania internetu rzeczy w biznesie są bardzo wysokie. Technologia ta pozwala pozyskiwać niespotykaną dotąd ilość danych. Problem w tym, że nie wszystkie z nich mają takie samo znaczenie z perspektywy prowadzonej przez firmę działalności. Samo gromadzenie danych nie pozwala na wypracowanie przewagi konkurencyjnej. Aby uzyskać korzyści biznesowe z zastosowania IoT, konieczne jest odpowiednie podejście do ich analizy – zauważa Łukasz Leszewski z SAS Polska.

Wyniki badania SAS wskazują, że brak wdrożeń systemów intenetu rzeczy w firmie może skutkować osłabieniem jej konkurencyjność rynkowej czy spadkiem efektywności produkcyjnej. 

Analitycy radzą więc, by po pierwsze powołać w firmie opiekuna danych, który opracuje strategię zarządzania i wykorzystania danych gromadzonych przez urządzenia IoT. Jego działania powinny być zgodne z dyrektywą RODO, która zmienia warunki przetwarzania danych osobowych w firmach (przepisy będą musiały być stosowane od maja 2018 r.). Po drugie, istotna jest kwestia bezpieczeństwa systemów IoT i właściwe zabezpieczenie ich np. przed atakami hakerskimi. Wyzwanie stanowi także szybkość analizy danych i umiejętność wyciągania właściwych wniosków – w tym przypadku analiza musi być prowadzona w czasie rzeczywistym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu