Biznes czeka na zdrowotne zakupy

opublikowano: 26-09-2017, 22:00

Wicepremier Morawiecki zapowiada wielką falę zakupów w ochronie zdrowia. Producenci wyrobów medycznych czekają z niecierpliwością.

Dobra zmiana zaczyna wychodzić Polakom na zdrowie. Na takim stanowisku stoi wicepremier Mateusz Morawiecki, który stwierdził we wtorek, że „dzięki bardzo dobrej sytuacji budżetu w końcówce tego roku planowane są rekordowe zakupy w służbie zdrowia”. Dodatkowe wydatki mogą przekroczyć 3 mld zł i będą finansowane z funduszu zapasowego NFZ, rezerw celowych i pieniędzy, których nie wydano w ramach innych pozycji budżetowych.

Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego dobra kondycja budżetu pozwoli na szybkie i nadzwyczajne zakupy sprzętu medycznego. Na razie szybko wprowadzona specustawa zwiększy wydatki o prawie 300 mln zł, ale pieniędzy ma być 10 razy więcej.
Zobacz więcej

Nadwyżka na zdrowie:

Według wicepremiera Mateusza Morawieckiego dobra kondycja budżetu pozwoli na szybkie i nadzwyczajne zakupy sprzętu medycznego. Na razie szybko wprowadzona specustawa zwiększy wydatki o prawie 300 mln zł, ale pieniędzy ma być 10 razy więcej. Marek Wiśniewski

— To będzie wielka fala zakupów, której dawno nie widziała nasza służba zdrowia. Wykupujemy więcej świadczeń na operacje endoprotez, zaćm, a także przeznaczamy więcej na onkologię i dużo więcej na sprzęt medyczny w szkołach — mówił Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Finansów po sierpniu nadwyżka w budżecie sięgnęła 4,9 mld zł, wiadomo jednak, że rok zakończony zostanie ze sporym, choć mniejszym niż w planie deficytem. Według wicepremiera może to być około 40-41 mld zł. Na zwiększenie zdrowotnego budżetu niecierpliwie czekają branże, związane z ochroną zdrowia.

— Dodatkowe 3 mld zł to ogromna szansa dla szpitali. Ostatnie większe zakupy sprzętu w większości realizowane były około 8 lat temu. Dziś wymaga on pilnej wymiany.Przykładowo, koszt uruchomienia pracowni tomografii komputerowej to około 4 mln zł. Czyli za kwotę, jaką chce przeznaczyć pan premier Morawiecki, możemy wyposażyć aż 750 pracowni. To dużo. Oczywiście duże też jest zapotrzebowanie — endoprotezy, dentobusy do szkół i jeszcze pełen wachlarz sprzętu do wymiany — mówi Witold Włodarczyk, dyrektor generalnyOgólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych Polmed.

W ostatnich tygodniach przez parlament przeszła ustawa o szczególnych rozwiązaniach, zapewniających poprawę jakości świadczeń opieki zdrowotnej i ich dostępności, czyli tzw. specustawa, która umożliwiła wsparcie systemu ochrony zdrowia kwotą 281,8 mln zł.

Zgodnie z ustawą 63,8 mln zł zaplanowano na zakup sprzętu na potrzeby onkologii, pediatrii i chirurgii, 60 mln zł na sprzęt i aparaturę dla oddziałów neonatologii. 12-24 mln zł pójdzie na zakup 16 tzw. dentobusów, a 134 mln zł — na doposażenia gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Tempo procedowania tej ustawy było bardzo szybkie — projekt 12 września przyjął rząd, posłowie uchwalili ją trzy dni później, a Senat zrobił to w piątek, 22 września. W poniedziałek ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw, a wczoraj weszła w życie.

— Zmian jeszcze nie odczuliśmy, niecierpliwie na nie czekamy. Będziemy uważnie przyglądać się zakupom pod koniec roku. Chętnie też wskażemy, w które pozycje inwestować — mówi Witold Włodarczyk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Biznes czeka na zdrowotne zakupy