Czytasz dzięki

Biznes daje „dwóję” systemowi podatkowemu

opublikowano: 02-03-2020, 22:00

Nawet objaśnienia podatkowe resortu finansów nie ułatwiają przedsiębiorcom życia. Mało tego, często rodzą kolejne wątpliwości — wynika z ankiety KPMG

Biznes z każdym rokiem coraz gorzej postrzega system podatkowy. Tegoroczna średnia jego ocena, wystawiona przez uczestników X Kongresu Podatków i Rachunkowości KPMG, wyniosła 2,06 pkt w pięciostopniowej skali. Była niższa w porównaniu z ubiegłoroczną o 0,2 pkt i zarazem najniższa w historii przeprowadzania tej ankiety, czyli od 2013 r.

— To jest żółta kartka dla twórców prawa podatkowego. Tak negatywna ocena nie sprzyja klimatowi do prowadzenia działalności gospodarczej, odbija się w ocenach Polski w różnych rankingach i może nawet powodować podejmowanie decyzji o lokowaniu inwestycji gdzie indziej — komentuje Rafał Ciołek, doradca podatkowy, partner i szef zespołu ds. podatku dochodowego od osób prawnych w KPMG w Polsce.

Jego zdaniem na tegoroczną złą ocenę systemu podatkowego mogła mieć wpływ znaczna liczba nowych kontrowersyjnych regulacji, których stosowanie budzi wiele wątpliwości. Z ankiety wynika, że przedsiębiorcom doskwiera niestabilność prawa, częste zmiany przepisów, w tym dotyczących cen transferowych, i związane z nimi nowe obowiązki oraz aktywność skarbówki w ich kontrolowaniu — czy wreszcie dokręcanie śruby dla uszczelniania systemu. Największe trudności sprawiają polskim firmom zagadnienia związane z cenami transferowymi oraz zbyt duża liczba deklaracji i informacji do przygotowania.

Uciążliwe ceny

Według ankietowanych dyrektorów finansowych, głównych księgowych i szefów działów podatkowych największą rolę w uszczelnianiu systemu podatkowego może odegrać wprowadzenie białej listy podatników VAT. Wskazała na to niemal połowa respondentów.

— Uszczelnienie systemu VAT było głównym celem licznych nowelizacji przepisów. Biała lista podatników VAT może temu służyć, bo pozwala na sprawną weryfikację statusu kontrahenta. Również wprowadzenie obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności respondenci postrzegają jako metodę zwalczania wyłudzeń tego podatku — mówi Piotr Żurowski, doradca podatkowy, partner w zespole ds. VAT w KPMG w Polsce.

Podkreśla, że w ten sposób przerzucana jest na podatników coraz większa odpowiedzialnośćza system i coraz więcej obowiązków związanych z przekazywaniem administracji podatkowej informacji służących kontrolowaniu przedsiębiorców. Taką rolę pełni też niewątpliwie JPK_VAT i zmiany w nim, które mają zacząć obowiązywać od kwietnia tego roku. Podobnie jak w poprzednich latach ankietowani podnosili, że w prowadzeniu przedsiębiorstwa najbardziej uciążliwe są ceny transferowe. Tak ocenia 80 proc. respondentów. Ponadto działalność utrudnia konieczność przygotowania dużej liczby dokumentów i danych dla celów rozliczeń z fiskusem, pobór podatku u źródła od płatności za granicę, a także zbyt późne udostępnianie nowych wzorów deklaracji i informacji podatkowych. W tym zestawieniu znalazły się też zmiany podatków związane z wprowadzaniem nowych technologii (np. wspomniany JPK) oraz koszty z tym związane.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Nie chcą się bratać

Na dodatek wątpliwości we właściwym stosowaniu prawa nie rozwiewają publikowane przez Ministerstwo Finansów objaśnienia podatkowe. Siedem na 10 firm biorących udział w badaniu KPMG przyznało, że nie ułatwiają one zrozumienia przepisów podatkowych, przy czym połowa z nich uważa, że ministerialne wyjaśnienia wzbudzają kolejne pytania i wątpliwości.

— To świadczy o niskiej użyteczności objaśnień resortu, powstaje więc jeszcze więcej wątpliwości — komentuje Rafał Ciołek.

Zwraca przy tym uwagę, że przedsiębiorcy jednocześnie nie palą się do bieżącej współpracy z Krajową Administracją Skarbową (KAS). Polega ona na poznaniu przez skarbówkę, jak regulują zobowiązania wobec fiskusa i na nadzorowaniu ich przez urzędników. Ten tzw. monitoring horyzontalny ma zapewniać największym podatnikom bezpieczeństwo i pewność stosowania prawa podatkowego, ze szczególnym uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i oczekiwań podatników. Na razie jednak zaledwie 4 proc. ankietowanych zadeklarowało, że ich firmy mają zamiar skorzystać z tego programu, a 8 proc. przyznało, że ich przedsiębiorstwa nie spełniają kryteriów. Jednak większość nie wie, czym jest monitoring horyzontalny, a co czwarty podmiot nie wyklucza skorzystania z takiej możliwości w przypadku dalszego rozwoju tego programu.

— Nie dziwię się takim wynikom ankiety o „brataniu się” z aparatem skarbowym. Moim zdaniem zalety tego programu są obecnie na tyle niewielkie, że dwa razy bym się zastanowił, czy do niego przystąpić — komentuje Rafał Ciołek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane