Biznes daje kredyt i czeka na konkrety

opublikowano: 21-11-2013, 00:00

Przedsiębiorcy pozytywnie oceniają zmiany w rządzie i są skłonni nowemu gabinetowi dać trochę czasu na rozruch.

Nasi rozmówcy podkreślają jednak, że same roszady personalne nie wystarczą. Czekają na przedstawienie konkretnych planów i zamierzeń nowych ministrów. Szczególnie ciepło patrzą na awans Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko wicepremiera i poszerzenie jej resortowych kompetencji. Zielone światło ma też Mateusz Szczurek, choć powierzenie finansów państwa młodemu ekonomiście zaskoczyło biznes.

WOJCIECH KOSTRZEWA

prezes ITI Group

Oglądałem tylko fragmenty konferencji premiera, ale dostrzegłem spore pokłady energii u nowej wicepremier i nowego ministra finansów. Myślę, że po tych zmianach będzie w rządzie ta dobra energia, szczególnie w resortach gospodarczych. Awansowanie pani Elżbiety Bieńkowskiej na stanowisko wicepremiera oraz powierzenie jej kierownictwu nowego ministerstwa infrastruktury i rozwoju regionalnego jest bardzo dobrą decyzją premiera. To sygnał, że priorytetem rządu będzie odpowiednie wydatkowanie właśnie uzyskanych, dużych pieniędzy z UE. Pozytywnie oceniam pokoleniową zmianę w kierowaniu resortem finansów. Od dawna obserwuję karierę ekonomisty Mateusza Szczurka i uważam, że to dobra nominacja.

ZBIGNIEW JAKUBAS

inwestor giełdowy

Czy po tych zmianach nowa energia spłynie na rząd? Jestem optymistą, szczególnie z uwagi na awans Elżbiety Bieńkowskiej. To osoba kompetentna i pracowita, która nie boi się podejmować decyzji. Jej resort pracował jak szwajcarski zegarek. W dużej mierze dzięki niej uzyskaliśmy tak duże fundusze unijne na następne lata. Ufam, że dopilnuje należytego ich wykorzystania. Mateusz Szczurek ministrem finansów? To zaskoczenie, lecz dobrze wróży fakt, że resort objął ktoś spoza polityki.

ZBIGNIEW NIEMCZYCKI

właściciel Curtis Group

Zawsze staram się dawać nowym ludziom kredyt zaufania, więc dajmy go też nowym ministrom, chociaż do wiosny. Zapewne przedstawili premierowi wizję prowadzenia resortów. Czekam, aż zostaną one publicznie zaprezentowane. Dopiero gdy poznamy plany i projekty nowych członków rządu, będziemy mogli zacząć ich oceniać. Na razie na to za wcześnie, choć widać, że nowy duch wstąpił w rząd. Oby przełożyło się to na konkretne działania dla dobra gospodarki.

JÓZEF WOJCIECHOWSKI

właściciel JW Construction

Moim zdaniem, każda zmiana w rządzie daje nadzieję na poprawę jego pracy. Dotychczas, co stwierdzam z przykrością, w rządzie Donalda Tuska panowała nieporadność. Zmiany powinny zdynamizować prace gabinetu i nadać mu rozmach, szczególnie w sferze gospodarczej. Pytanie tylko, czy uda się to ministrom, którzy niewiele mieli wspólnego z przedsiębiorczością. Ale taka już w Polsce tradycja, że ministrami zostają osoby, które nie znają się na gospodarce i w tym zakresie nie mają dorobku. W mojej ocenie, głównym zadaniem nowego rządupowinno być realne ograniczenie biurokracji, która blokuje nasz kraj i przedsiębiorczość.

TOMASZ MISIAK

współwłaściciel Work Service

Mówiąc o nowej energii, premier zapewne miał na myśli przede wszystkim energię i werwę nowego ministra finansów. To młody i zdolny ekonomista, ale raczej pole do popisu będzie miał niewielkie. Wszystkie najważniejsze decyzje z zakresu kompetencji ministra finansów zostały już podjęte. Niemniej uważam, że rządowi po tej rekonstrukcji trzeba dać szansę na nowe otwarcie, ale same zmiany personalne nie wystarczą. Konieczna jest zmiana strategii oraz nakreślenie nowej. Ciągle aktualne są apele przedsiębiorców o prawdziwą reformę systemu podatkowego oraz rynku pracy.

TOMASZ CZECHOWICZ

współwłaściciel MCI Management

Mam nadzieję, że rząd w nowym składzie dostanie zastrzyk dobrej energii i dzięki temu dołoży większych starań do budowania lepszego wizerunku Polski jako miejsca atrakcyjnego dla inwestorów. Dotychczas nasz potencjał nie był wykorzystywany, a w świat szedł obraz naszego kraju, który go nie odzwierciedlał. Nowy minister finansów powinien położyć duży nacisk na tę kwestię i promować Polskę na rynkach kapitałowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Biznes daje kredyt i czeka na konkrety