Biznes obawiał się smutnej powtórki

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 10-10-2011, 00:00

W chwili wysyłania tego wydania „Pulsu Biznesu” do druku znany był jedynie sondażowy wynik wyborów. Obok kreślimy scenariusz co by spotkało gospodarkę i przedsiębiorców, gdyby wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Wszystko wskazuje na to, że ten scenariusz ma jedynie walor edukacyjny.

Rządy PiS w latach 2005-07 z biznesowego punktu widzenia były różnie oceniane. Z jednej strony przedsiębiorcy zapamiętali atmosferę strachu, prześladowań, podejrzliwości wobec ludzi sukcesu. W końcu „jeśli ktoś ma pieniądze, to skądś je ma” — mawiał prezes Jarosław Kaczyński. Ale z drugiej strony to ta ekipa obniżyła składkę rentową, zostawiając w kieszeniach podatników kilkanaście miliardów złotych. Choć warto pamiętać, że obniżka odbiła się czkawką kolejnemu rządowi, gdyż powiększyła dziurę budżetową.

PiS mógł sobie na taki krok pozwolić, bo rządził w czasach gospodarczego boomu. Firmy poprawiły wyniki, giełda biła rekordy, bezrobocie malało, Polacy szturmowali sklepy. I to pokazuje, w jak dużym stopniu los polityków zależy od koniunktury. Rządzić w dobrych czasach jest dużo łatwiej niż w złych. Niestety, teraz mamy te drugie. Zwycięzca wyborów będzie się musiał zmierzyć z zadłużeniem balansującym na konstytucyjnej granicy i ograniczać deficyt budżetowy. Eksperci zwracają uwagę, że w programie wyborczym PiS była mowa o zwiększaniu wydatków. Czekałby nas większy deficyt lub podwyżka podatków. Według zapowiedzi polityków tej partii, mogłyby dotyczyć instytucji finansowych i najbogatszych.

Zwycięstwo PiS na pewno nie ucieszy giełdowych graczy i inwestorów na rynku obligacji. Zarządzający i analitycy sugerują, że taki scenariusz to dla inwestorów szok, więc zareagują negatywnie. W dłuższym terminie państwowe spółki czeka zmiana władz i zahamowanie prywatyzacji. Inwestorzy zagraniczni z Polski nie uciekną — o tym, czy wybudują fabrykę lub centrum usług decyduje chłodna, biznesowa kalkulacja. Jeśli w Polsce będą to mogli zrobić taniej i łatwiej niż gdzie indziej, to tak zrobią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu