Biznes reaguje na zmiany

Partnerem projektu Polska Firma – Międzynarodowy Czempion jest PFR TFI
opublikowano: 12-09-2022, 15:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komentarz Piotra Kuby - członka zarządu ds. inwestycyjnych w PFR TFI - firmie będącej partnerem konkursu Polska Firma - Międzynarodowy Czempion.

Znajdujemy się w trudnym momencie. Trwająca od ponad 6 miesięcy wojna w Ukrainie, zaburzenia na rynku surowców, inflacja i rosnące koszty finansowania negatywnie wpływają na gospodarkę, a w konsekwencji zwiększają ostrożność inwestorów wobec dokonywania bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W prognozach analityków coraz częściej wskazywane jest istotne ryzyko wystąpienia recesji, zaś rynki giełdowe znajdują się w trendach spadkowych. Te elementy powodują, że po wyraźnym odbiciu, które nastąpiło w 2021 r., w tym roku prognozy dla BIZ nie są już tak optymistyczne. Analitycy spodziewają się, że w najlepszym wypadku globalne przepływy BIZ ulegną spłaszczeniu, w najgorszym zaś — będą spadać do poziomów z pandemicznego 2020 r.

Jednak mimo tak złożonego i niepewnego otoczenia można wskazać argumenty do rozwijania bezpośrednich inwestycji zagranicznych w najbliższym czasie. Wydaje się, że dobrym obszarem inwestycji są sektory znajdujące się w długoterminowym trendzie wzrostowym, takie jak te związane z zieloną gospodarką, rozwojem technologii cyfrowych, zabezpieczaniem łańcuchów dostaw czy oferowaniem usług — w szczególności tych specjalistycznych o wysokiej wartości dodanej. Ponadto, coraz bardziej atrakcyjne wyceny rynkowe, będące pochodną spadków cen na giełdach oraz wzrostów stóp procentowych, mogą stwarzać dobre okazje inwestycyjne.

Z pewnością obecna sytuacja wymaga od inwestorów elastyczności, niekiedy dostosowania swojej długoterminowej strategii do zmieniających się okoliczności. Zwinny biznes nie tylko potrafi reagować na pojawiające się zagrożenia, lecz także odnajdywać w nowych realiach szanse na rozwój. I to jest właśnie ten moment, kiedy warto uważnie śledzić rynek, ponieważ z uwagi na wspomniane wyżej czynniki okazji akwizycyjnych może być naprawdę dużo. Kluczem jest znalezienie takiej, która będzie dopasowana do strategii rozwoju firmy i jej modelu biznesowego.

Nie zapominajmy też, że ryzyko inwestycji zagranicznych jest czymś zupełnie naturalnym — jest to stały element biznesu międzynarodowego. Tym ryzykiem warto się podzielić i polskie firmy mają taką możliwość, dzięki współpracy z Funduszem Ekspansji Zagranicznej. Fundusz jest partnerem finansowym, który współinwestuje z polskimi firmami w przejęcia zagranicznych spółek, dostarczając finansowania kapitałowego lub dłużnego. W ten sposób nie tylko przejmuje na siebie część ryzyka, ale także umożliwia zwiększenie skali inwestycji i wykorzystanie okazji biznesowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane