Biznes też czeka na zniesienie wiz

opublikowano: 16-06-2019, 22:00

Poniedziałkowe spotkania Andrzeja Dudy z szefami firm technologicznych z Doliny Krzemowej zakończą prezydencki objazd po Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Zatrzymanie się głowy państwa w Teksasie i Nevadzie to nowa świecka tradycja, dotychczas bowiem aktywność polskich prezydentów/premierów koncentrowała się na trójkącie Nowy Jork — Waszyngton — Chicago oraz czasem kalifornijskim zespole Los Angeles — San Francisco. Było to całkowicie naturalne, dość przypomnieć, że Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) utworzyła zagraniczne biura handlowe właśnie w pięciu wymienionych metropoliach. Uzupełniła jednak sieć o szóste, w teksaskim Houston, do którego prezydent obecnie także zawitał.

Andrzej Duda i Rick Perry, sekretarz ds. energii USA, w gazoporcie Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską.
Zobacz więcej

Andrzej Duda i Rick Perry, sekretarz ds. energii USA, w gazoporcie Sabine Pass nad Zatoką Meksykańską. Jakub Szymczuk

Okoliczność, że w ślad za współpracą militarną Polski z USA postępuje również gospodarcza, to bezdyskusyjny pozytyw. Wypada przypomnieć, że wiosną 2018 r. z inicjatywy premiera Mateusza Morawieckiego powołana została odgórnie Polska Izba Handlowa (PolCham) z siedzibą w Waszyngtonie. Na poziomie stanowym i regionalnym tworzonych naturalnie, oddolnie instytucji o podobnych nazwach funkcjonuje od lat przynajmniej tuzin. Efektywność zarówno PolCham, jak i sieci PAIH będzie można policzyć za dwa, trzy lata — wtedy się okaże, czy poniesione na ich funkcjonowanie niemałe wydatki przyniosły gospodarce jakiś realny przychód, czy jednak kosztowna para uleciała w gwizdek.

Dysproporcja potencjałów Polski i USA absolutnie wyklucza gospodarczą równorzędność. Dzięki ofensywie polskiego eksportu Stany Zjednoczone ostatnio i tak awansowały do pierwszej dziesiątki naszych rynków zbytu — w 2019 r. ulokują się około 8. pozycji, podobnie jak w imporcie. Niestety, w analogicznych klasyfikacjach amerykańskich Polska zajmuje i w eksporcie, i w imporcie miejsca około… 40! W związku ze zwiększaniem zakupów gazu oraz uzbrojenia (sektor specjalny również wlicza się do bilansu obrotów) Polska skokowo awansuje, ale wyłącznie na drabince amerykańskiego eksportu. U nas zaś symetrycznie, w klasyfikacji importowej, USA zaczną gonić Rosję i Chiny, wobec których notujemy wielomiliardowy deficyt o charakterze już strukturalnym.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Z wieloletnich doświadczeń polskich firm wynika, jaka pomoc w USA jest im potrzebna. Przede wszystkim: wsparcie prawne, marketingowe oraz mentalne. Przedsiębiorcy muszą nabyć umiejętność skalowania produkcji i dysponować bazą, która jest w stanie zaspokoić ogromny popyt. Wysoką barierę stanowi system prawny, częściowo federalny, ale w znacznym stopniu stanowy, zróżnicowany. W budowaniu relacji biznesowych przez polskie przedsiębiorstwa czynnikiem ryzyka nadal pozostają nieszczęsne wizy. USA łamią wobec Polski zasadę wzajemności, wciąż notowane są odmowy wiz pracowniczych oraz pozwoleń na pracę dla ekip świadczących usługi w ramach podpisanych kontraktów. Roczny odsetek odmów wiz klasy B (w tym m.in. turystycznych oraz krótkoterminowych biznesowych) zszedł już do 3,99 proc. Trzymajmy się nadziei, że w kończącym się 30 września rozliczeniowym roku 2018/19 wreszcie uda się wnioskującym Polakom zejść poniżej wymaganego progu 3 proc. odmów. Realnie to właśnie objęcie naszego kraju amerykańskim programem ruchu bezwizowego będzie najważniejszym w relacjach dwustronnych wydarzeniem XXI wieku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu