Czytasz dzięki

Biznes z inwestorskim wsparciem

opublikowano: 01-06-2017, 22:00

Fundusze utworzone w programie Bridge Alfa do dyspozycji mają 450 mln zł i szukają start-upowych projektów.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podczas konferencji Impact w Krakowie zaprezentowało kilka z 16 funduszy inwestycyjnych zakwalifikowanych do programu wsparcia innowacji — Bridge Alfa.

Ich zadaniem jest wyszukanie na rynku nowatorskich projektów badawczo-rozwojowych oraz finansowe i merytoryczne wsparcie twórców innowacji na etapie zakładania spółek i komercjalizacji technologii. Pieniądze publiczne będą stanowić 80 proc. inwestycji, pozostałą część przedstawiciele wehikułów Bridge Alfa mają pozyskać od prywatnych inwestorów i aniołów biznesu. Akcelerator Technologiczny Gliwice (ATG) będzie np. inwestował w innowacyjne technologie i procesy przemysłowe, wielofunkcyjne materiały kompozytowe, nanoprocesy, automatykę przemysłową.

— Przedsiębiorcy mogą przyjść do nas, wysłać formularz zgłoszeniowy z podstawowymi informacjami. Jeśli projekt wzbudzi nasze zainteresowanie, przejdzie do kolejnejfazy naboru — zaprasza Judyta Grzebniewska z ATG. Kolejna propozycja — YouNick Mint. Fundusz poszukuje projektów m.in. z zakresu IT, ICT, health care.

— Twórcom naszych projektów chcemy zapewnić możliwie szerokie wsparcie, dzielimy się swoją wiedzą i kompetencjami — zaznaczył Rafał Roszak z YouNick Mint.

— Wydawać mogłoby się, że wszystkie fundusze z programu Bridge Alfa są podobne, ale za każdym stoi inny zespół. Nasz fundusz tworzą osoby związane z nauką i tego typu rozwiązań i produktów poszukujemy. Jesteśmy zainteresowani projektami związanymi z weterynarią i rolnictwem, biotechnolologią i mikrotechnologią przemysłową — dodał Paweł Wielgus z Kvarko.

Rozwój projektów rolno- -spożywczych i technologicznych wspiera także Impera Alfa, współpracuje przy tym z uczelniami wyższymi (projektów poszukuje m.in. w uniwersyteckich laboratoriach). Na konferencji Impact zaprezentował się również wehikuł inwestycyjny Infini, współpracujący m.in. z Politechniką Białostocką, Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską. Start-upom przedstawiły się także Polski Instytut Badań i Rozwoju oraz LQT Fund.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane