Biznesowa wycinka

opublikowano: 09-03-2017, 22:00

Nie widać końca kłópotów rządu z ustawą umożliwiającą wycinkę drzew. Planowane poprawki też budzą wątpliwości.

Organizacje pracodwaców uważają, że zawarty w projekcie Ustawy o ochronie przyrody przepis zakazujący prowadzenia biznesu przez pięć lat na nieruchomości, na której wycięto drzewa bądź krzewy, budzi wątpliwości co do zgodności z konstytucją.

— Takie rozwiązanie stanowi formę nieuprawnionej ingerencji ustawodawcy w zasadę wolności prowadzenia działalności gospodarczej. Jest tym bardziej niebezpieczne, jeżeli weźmie się pod uwagę posłużenie się przez projektodawcę zapisem o charakterze przedmiotowym, wskazującym, że nieruchomość, na której usunięto drzewa albo krzewy, nie może być w ogóle wykorzystana do prowadzenia działalności gospodarczej — tłumaczy Dominik Gajewski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Jego zdaniem, nie przeanalizowano wystarczająco skutków prawnych, jakie mogą wyniknąć z przyjęcia takiego unormowania. Poza tym ustawa nie jest odpowiednim aktem normatywnym do wprowadzenia zakazu prowadzenia działalności gospodarczej. Przedstawiciele Lewiatana zastanawiają się również nad zasadnością przyjmowania tego typu regulacji, biorąc pod uwagę założenia przyświecające twórcom „Konstytucji dla biznesu”, a w szczególności ustawy Prawo przedsiębiorców.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane