Biznesowe Gazele wzbijają się w chmury

MK
opublikowano: 01-08-2012, 00:00

Już co druga mała firma rozważa korzystanie z oprogramowania online.

Programy do zarządzania procesami biznesowymi są w małych i średnich przedsiębiorstwach powszechne — wynika z sondażu zrealizowanego przez Instytut Keralla Research na zlecenie spółki Sygnity.

Z rozwiązań księgowych korzysta 78,5 proc. badanych firm, aplikacje do fakturowania ma 86,7 proc., a systemy do zarządzania personelem 68 proc. Mniej popularne są natomiast w sektorze MŚP zaawansowane narzędzia, np. do zarządzania relacjami z klientami. Tylko 18,7 proc. tego typu podmiotów stosuje oprogramowanie klasy CRM (customer relationship management). Jest to jednak najczęściej wskazywany software, który przedsiębiorcy planują kupić.

Robert Tomaszewski, dyrektor pionu SMB w Sygnity, uważa, że mniejsze firmy (np. laureaci prowadzonego przez nasz dziennik rankingu „Gazele Biznesu”) nie inwestują w bardziej zaawansowane technologie z powodu ograniczonych możliwości budżetowych. Poprzestają np. na prostych aplikacjach do fakturowania. Powoli jednak to się zmienia wraz z rozwojem cloud computingu(ang. chmura obliczeniowa), czyli dostępnością produktów IT w internecie za stosunkowo niewielką opłatą miesięczną. Najbardziej zainteresowane chmurą są najmniejsze firmy. Chęć zakupu oprogramowania w modelu SaaS (software as a service) deklaruje 50 proc. przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 249 osób. W przypadku mikroprzedsiębiorstwten wskaźnik wynosi nawet 62 proc.

— Mikrofirmy dopiero zauważają, że korzystanie z oprogramowania w modelu SaaS oznacza przede wszystkim elastyczność pracy i optymalizację kosztów. Jestem przekonany, że świadomość przedsiębiorców w tym zakresie będzie stale rosła i już za 2-3 lata cloud computing stanie się powszechny — wskazuje Robert Tomaszewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu