Czytasz dzięki

Black hawki lecą w świat

[MAG]
opublikowano: 27-03-2012, 00:00

Fabryka w Mielcu negocjuje z rządami pięciu państw kontrakty na 80 śmigłowców.

Producenci śmigłowców mają co robić. Na świecie trwają przetargi na dostawę 200-250 maszyn. To dobre wieści dla PZL Mielec, które pięć lat temu w prywatyzacji kupił Sikorsky Aircraft, a od ubiegłego roku dostarcza helikoptery S-70i, czyli black hawki (takie, jakie ma amerykańska armia).

Wśród klientów są rządy Arabii Saudyjskiej, Meksyku (pierwszy helikopter już po 22 dniach od dostawy został wykorzystywany przez armię do ratowania ofiar cyklonu) oraz Brunei.

— Negocjujemy z rządami pięciu kolejnych krajów. Łączne zamówienia z tych przetargów sięgną 80 śmigłowców — mówi Robert Kokord, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu Sikorsky Aircraft. Każdy śmigłowiec to około 20 mln USD przychodów.

— Jeden z tych krajów jest bliskim sąsiadem Polski. Zamówienie jest relatywnie niewielkie, ale perspektywiczne — mówi źródło „PB”.

W tym roku z mieleckiego zakładu wyjedzie 13 śmigłowców, w przyszłym 20. Dodatkowo fabryka produkuje kabiny do black hawków produkowanych w fabrykach w USA (wartość każdej z nich to kilka milionów USD). Trwają negocjacje z amerykańską armią dotyczące dostaw na pięć lat.

— Od 2007 r. powiększyliśmy załogę o 700 etatów, teraz zatrudniamy w zakładzie 2 tys. osób i przyjmujemy kolejne — mówi Janusz Zakręcki, prezes PZL Mielec.

Dodatkowo fabryka kupuje części w polskich firmach, więc pośrednio miejsc pracy daje więcej.

— Chcemy spolonizować ten śmigłowiec — zapowiada Janusz Zakręcki.

Sikorsky Aircraft zainwestował w PZL Mielec 100 mln USD. United Technologies Corporation, czyli grupa, do której Sikorsky należy, przez ostatnie 20 lat zainwestowała nad Wisłą 1 mld USD i ma w Polsce łącznie siedem fabryk, m.in. w Rzeszowie (WSK Rzeszów) i we Wrocławiu (dawniej PZL-Hydral, dziś Hamilton Sundstrand).

Zatrudnia 8,4 tys. osób. W ubiegłym roku przychody koncernu w Polsce wyniosły 712 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [MAG]

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy