BlackRock wierzy w GPW

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 24-12-2009, 07:25

Banki, deweloperzy i spółki paliwowe – to  typy giganta zarządzania funduszami na 2010 r. Zagraniczne fundusze wkrótce znów zaczną kupować polskie akcje — twierdzi BlackRock.

Po świetnym 2009 r. czeka nas niezły 2010 r. — przynajmniej tak o Polsce sądzą zarządzający funduszami z Londynu.

— Polska zaskoczyła nas w tym roku. Spodziewamy się, że w przyszłym roku dobre wyniki się utrzymają i Polska znów przebije prognozy wzrostu. Tym bardziej że eksporterzy skorzystają na ożywieniu w krajach zachodnich, np. Niemczech, a popyt wewnętrzny będzie rósł wraz ze wzrostem zaufania konsumentów. Dzięki dobremu położeniu geograficznemu, wykwalifikowanej, ale względnie taniej sile roboczej Polska będzie przyciągała inwestycje zagraniczne, a wzrost zamożności i akcji kredytowej napędzi popyt wewnętrzny do poziomu, którego kraje Europy Zachodniej będą zazdrościły — mówi Sam Vecht, zarządzający BlackRock.

W tym roku wielu ekspertów przekonywało, że za wzrostami na GPW stoją zagraniczne fundusze. Zarządzający BlackRock, jednej z największych na świecie instytucji w branży, zapewnia, że zagraniczne fundusze dopiero będą napełniać portfele polskimi akcjami.

Które sektory z GPW są najbardziej perspektywiczne?

— Oczekujemy, że na ozdrowieniu gospodarki skorzystają banki. Warto spojrzeć również na deweloperów, którzy realizują projekty o wyższym standardzie, których kurs mocno spadł, a również skorzystają na normalizacji w sektorze finansowania. Interesująco wyglądają również rafinerie, chociaż aktualne marże są mocno obniżone, to potencjał do wypracowywania zysków w długim terminie jest wyższy, niż zakłada obecna wycena akcji — mówi Sam Vecht.

Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w siłę polskiej giełdy wierzy wiceprezes Credit Suisee Asset Management. Prognozuje wzrost o 20-30 proc.

Więcej w czwartkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane