Polska będzie liderem

Grzegorz Nawacki
opublikowano: 21-12-2009, 06:55

Uwaga, zbliża się korekta. Ale cały 2010 r. będzie dla giełd bardzo dobry. Rynki wschodzące, w tym Polska, wzrosną w 2010 r. o 20-30 proc. — uważa Robert Parker, wiceprezes Credit Suisse Asset Management, giganta zarządzania aktywami.

W marcu Robert Parker, namawiał do kupowania polskich akcji. Sam chętnie wrzucał je do portfela swoich funduszy. Kto posłuchał, nie żałuje — indeksy wzrosły o ponad 80 proc. Teraz przestrzega inwestorów, że czas schłodzić rozpalone hossą głowy.

— Do lutego spodziewamy się zahamowania wzrostów, a nawet korekty, ale w całym 2010 r. to akcje będą najlepszą inwestycją. Wzrosty powrócą w marcu-kwietniu, a na koniec roku indeksy będą wyżej niż teraz. Spodziewam się wzrostu giełdy amerykańskiej o 10-15 proc., w krajach strefy euro o 15-20 proc., a rynków wschodzących o 20-30 proc — mówi Robert Parker.

To dobre wieści dla krajowych inwestorów, bo GPW zaliczana jest do rynków wschodzących.

— Z grona rynków wschodzących najlepiej prezentuje się Azja, tu właśnie będzie następna bańka spekulacyjna, która może pęknąć na przełomie 2010 i 2011 roku. Interesujące są też rynki na Bliskim Wschodzie. Trzecia grupa to kraje, które do tej pory odstawały. W 2010 r. inwestorzy będą dużo uważniej patrzyli na regiony i kraje, będą wybierali mocne gospodarki, a nie kupowali wszystko z rynków wschodzących. A że Polska ma dobre perspektywy, to spodziewam się, że giełda w Warszawie będzie najlepsza w regionie — mówi Robert Parker.

Podobne zaklęcia słyszeliśmy w 2009 r. Ale o ile nasza gospodarka nie miała sobie równych, to giełda wcale nie była prymusem.

W 2010 r. ma być lepiej.

— Kurs złotego się ustabilizuje, spodziewamy się tylko nieznacznego umocnienia, więc będzie neutralnym czynnikiem. Niskie stopy procentowe i wzrost zaufania sprawią, że na rynek powrócą inwestorzy indywidualni — mówi Robert Parker.

Giełdowym graczom z pomocą przyjdzie też skarb państwa, który na giełdę rzuci gigantów: PZU, Taurona czy Polkomtela.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane