Blackstone kupił Twierdzę Kłodzko

EG
opublikowano: 07-04-2011, 00:00

Centrum handlowe z Kłodzka sprzedane za 40 mln EUR. Rank Progress jest gotów upłynnić kolejne projekty.

Centrum handlowe z Kłodzka sprzedane za 40 mln EUR. Rank Progress jest gotów upłynnić kolejne projekty.

Amerykański fundusz należący do Blackstone Group kupił od giełdowego dewelopera centrum handlowe Galeria Twierdza Kłodzko. Zapłacił za nie blisko 40 mln EUR netto. Zamknięcie transakcji nastąpi do końca maja. Ostateczna cena może się zmienić — zależy to od wyników due diligence.

— To początek. Przygotowujemy kolejne transakcje, o których będziemy informować — mówi Jan Mroczka, prezes Rank Progress.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że Amerykanie mają chrapkę na kolejne dwa obiekty dewelopera. Rank Progress ma w portfelu gotowe centra handlowe w Jeleniej Górze i Legnicy, a w ciągu roku otworzy trzy kolejne: w Zamościu, Kaliszu i Świdnicy.

Centrum w Kłodzku ma 23 tys. mkw. powierzchni najmu. W planach jest jego rozbudowa o 7-8 tys. mkw.

— Przeprowadzimy ją razem z nowym właścicielem, aby finalnie mu tę część odsprzedać — dodaje prezes.

W połowie marca deweloper kupił w Duchnowie pod Warszawą działkę pod centrum handlowe, którego powierzchnia najmu ma sięgnąć 63 tys. mkw. Pierwszy najemca już jest — to OBI, które zajmie budynek o powierzchni 11 tys. mkw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2012 r.

Po kryzysie Rank Progress wraca do mieszkaniówki. We Wrocławiu chce zbudować osiedle z 3,3 tys. mieszkań. Budowa powinna rozpocząć się w 2012 r. i potrwa 6-7 lat.

— Tę inwestycję zrealizujemy wspólnie z partnerem finansowym, a udziały będą podzielone po połowie. Po sfinalizowaniu wyboru partnera przystąpimy do opracowania planu wykonawczego — mówi Jan Mroczka.

W 2010 r. Rank Progress wypracował 91 mln zł zysku netto. W 2011 r. spółka chce osiągnąć 133 mln zł, zaś w 2012 — ponad 160 mln zł. Do końca 2014 r. nakłady inwestycyjne mogą sięgnąć nawet 1 mld zł.

Fundusz Blackstone Group był zainteresowany zakupem akcji Polkomtela, choć ostatecznie na krótką listę nie trafił. Obecnie w jego aktywach związanych z nieruchomościami są udziały w hotelowej sieci Hilton i operatorze Wyndham Worldwide. Stephen Schwarzman, założyciel i prezes Blackstone, na początku kwietnia przyjechał do Polski. Spotkał się m.in. z ministrem skarbu.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że fundusz zamierza kupować w Polsce kolejne nieruchomości.

— Nie wypowiadamy na temat aktywności naszego funduszu w Polsce — mówi Hellen Winning z Blackstone.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane