Czytasz dzięki

Blackstone znów kupuje w Polsce

Emil Górecki
opublikowano: 05-08-2011, 00:00

Octava NFI sprzedała Magnolia Park za 109,7 mln EUR. To o 20 mln EUR więcej, niż spodziewał się rynek.

Octava NFI sprzedała Magnolia Park za 109,7 mln EUR. To o 20 mln EUR więcej, niż spodziewał się rynek.

Amerykański fundusz Blackstone kupił kolejną nieruchomość w Polsce. Tym razem wybór padł na centrum handlowe Magnolia Park we Wrocławiu. Wraz z przylegającą działką zostało ono wycenione na 222,5 mln EUR. Nieruchomość należała w 72 proc. do Octava NFI, pozostała część należała do Manchester Securities Corporation. Na konta Octavy trafi 109,7 mln EUR.

— Można się spodziewać, że fundusz Blackstone będzie w Polsce kupować kolejne obiekty. To duży podmiot i musi osiągnąć pewną skalę, by opłaciło mu się funkcjonować — mówi Tomasz Trzósło z działu capital markets Jones Lang LaSalle. Jego zespół doradzał w transakcji sprzedającym. Sam Blackstone na razie wsparcia nie potrzebuje.

Fundusz inwestycyjny Octava NFI od 2004 r. działa w sektorze nieruchomościowym.

— Jeszcze w środę inwestorzy powątpiewali, czy do transakcji w ogóle dojdzie, mimo że rekomendowaliśmy "kupuj" dla akcji Octavy. Wynegocjowana cena jest o prawie 20 mln EUR wyższa od naszych założeń. To oznacza, że tylko z tej transakcji do inwestorów wróci po 3,5 zł na akcję — mówi Maciej Wewiórski z IDMSA.

Inwestorzy Octavy bardzo dobrze przyjęli transakcję. Wczoraj kurs wystrzelił o 24,6 proc. i na zamknięciu jedna akcja kosztowała 2,99. To oznacza ponad 0,5 zł dyskonta. Umowa sprzedaży zawiera postanowienia, które mogą spowodować wzrost ostatecznej ceny w związku z rozliczeniem spółki z generalnym wykonawcą oraz rozliczeniem potencjalnych roszczeń spółki z tytułu uiszczonych w przeszłości opłat za użytkowanie wieczyste.

Notowany na Nasdaq Blackstone oprócz inwestycji w nieruchomości zarządza między innymi funduszami private equity i hedgingowymi. Jego aktywa są warte około 124 mld USD. W maju kupił od legnickiego dewelopera Rank Progress centrum handlowe Galeria Twierdza w Kłodzku za 39,3 mln EUR i zawarł przedwstępne umowy kupna dwóch kolejnych, których budowa skończy się w tym roku, To Galeria Tęcza w Kaliszu (17,5 tys. mkw. powierzchni najmu) i Twierdza w Zamościu (24 tys. mkw.). Ich łączny koszt to 352 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane