Blackstone znowu kupuje

  • Emil Górecki
opublikowano: 21-02-2013, 00:00

Małe zakupy, duże korzyści. Valad przejmuje niewielkie udziały i całe zarządzanie portfelem nieruchomości.

Kontrolowany przez fundusz private equity Blackstone zarządca funduszy nieruchomości Valad Europe przejął część udziałów w wartym 570 mln EUR portfelu centrów handlowych w Polsce.

To parki handlowe z hipermarketami Real na warszawskim Ursynowie i w podwarszawskich Jankach, centrum handlowe Korona Wrocław, Krokus w Krakowie, Rondo w Bydgoszczy, Ster w Szczecinie, Kometa w Toruniu, Tulipan w Łodzi i King Kross Praga w Warszawie. Łącznie mają prawie 290 tys. mkw. powierzchni najmu, spory potencjał rozbudowy oraz ponad 40 mln EUR przychodów z najmu rocznie.

Sprzedającym jest GE Capital Real Estate. Z rąk do rąk przeszło najwyżej kilka procent wartości portfela. Oprócz GE, które ma sobie zostawić pewien pakiet udziałów, właścicielami sprzedawanych nieruchomości jest jeszcze ponad 20 instytucji finansowych.

— W tej transakcji największą wartością jest zarządzanie centrami handlowymi, które przejmie Valad — mówi Michał Ćwikliński z agencji Savills.

Wynagrodzenie zarządców centrów handlowych to zwykle rocznie 1,5-2,5 proc. wartości nieruchomości lub 5-8 proc. przychodów z najmu. Na rynek nieruchomości w Polsce Blackstone wkroczył w wielkim stylu dwa lata temu.

Do tej pory bezpośrednio kupił siedem centrów handlowych, które łącznie mają ponad 240 tys. mkw. powierzchni najmu. Wydał na nie grubo ponad 500 mln EUR. Ostatnio został też właścicielem portfela magazynowego, który za około 120 mln EUR kupił od dewelopera Panattoni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki, Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu