Błąd w grantach na inwestycje

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 01-06-2007, 00:00

W umowach o dofinansowanie inwestycji przez PARP pojawiły się błędy. Pieniądze mogą dotrzeć do firm z opóźnieniem.

W umowach o dofinansowanie inwestycji przez PARP pojawiły się błędy. Pieniądze mogą dotrzeć do firm z opóźnieniem.

224 firmy, które mają otrzymać dofinansowanie inwestycji w ramach programu 2.2.1, w którym fundusze przydziela Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), czeka trochę zamieszania. W umowach popełniono szkolny błąd.

Podpiszą jeszcze raz

Sprawa jest kuriozalna, bo PARP z 2868 wniosków odrzuciła 326 właśnie z powodów formalnych. Tymczasem w umowie na dofinansowanie znajduje się odwołanie do nieodpowiedniego artykułu, a przedsiębiorca ma zapłacić opłatę skarbową, która od początku roku została zniesiona.

— Podmioty, które zawarły umowy, będą musiały podpisać je raz jeszcze. Dla przedsiębiorców, którzy rozpoczęli inwestycje po złożeniu wniosku, oddala się termin refundacji kosztów — komentuje Magdalena Burnat-Mikosz, partner w firmie doradczej Accreo Taxand.

Wniosek o płatność może być złożony najwcześniej po 6 miesiącach realizacji inwestycji, ale nie przed zawarciem umowy z PARP. Firma, która rozpoczęła inwestycje w grudniu 2006 r., mogłaby złożyć wniosek już z końcem maja. Niewykluczone, że będzie musiała poczekać na nowe wzory umów.

Wprowadzą zmiany

PARP uspokaja, że nie będzie źle.

— Wiemy o błędzie. Wzory umów zostały zatwierdzone na początku grudnia i znajdują się na stronie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, a PARP nie może samodzielnie ich zmieniać. Wysłaliśmy już pismo do resortu z wnioskiem o wprowadzenie zmian — mówi Monika Karwat-Bury, rzeczniczka PARP.

W podpisanych już umowach pracownicy regionalnych instytucji finansujących naniosą odpowiednie zmiany w numerze artykułu, a przedsiębiorcy będą musieli je parafować. Nikt nie będzie od nich wymagał opłaty skarbowej.

— Rozwiązanie z parafkami wydaje się ryzykowne. W ten sposób można stwierdzić, że podpisywana umowa jest niezgodna z obowiązującym wzorem, nawet jeśli zmiany mają charakter dostosowawczy — komentuje Marzena Chmielewska z departamentu funduszy strukturalnych w PKPP Lewiatan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu