Błękitna armia w gotowości

  • Anna Bytniewska
10-11-2011, 00:00

POLITYKA I BIZNES

Ci wszyscy, którzy ostrzegali, że łączący Rosję i Niemcy Nord Stream może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, mogą teraz śmiało twierdzić, że mieli rację. Nie do śmiechu jest tym, którzy przekonywali, że ,,błękitna gazowa armia” Władimira Putina to tylko mityczny stwór przywołany przez rusofobów, a współpraca między Rosją i Polską w handlu i tranzycie gazu będzie się opierać tylko na biznesowych zasadach.

Jeśli w to naprawdę wierzyli, muszą się czuć nieswojo, gdy sami Rosjanie za pośrednictwem czołowych mediów („Kommiersant” i „Wiedomosti”) oznajmili, że teraz, kiedy pierwsza nitka podmorskiego gazociągu jest już gotowa, mogą w zasadzie obejść się bez tranzytu gazu przez Białoruś, Polskę i Ukrainę. Tylko nas straszą? Jest przecież umowa, która gwarantuje tranzyt rosyjskiego gazu przez Polskę do 2019 r. i zakłada możliwość jej przedłużenia do 2045 r.

Szkopuł w tym, że każdą umowę można renegocjować. Może tego zażądać Gazprom, jeśli przestaną mu odpowiadać opłaty za przesył błękitnego paliwa przez nasz kraj albo jeśli straci cierpliwość, gdy zbyt wielu konkurentów będzie chciało mieć dostęp do polskiego odcinka Jamału kosztem tych ilości gazu, jakie sam przesyła na Zachód. Porozumienie z Rosjanami taką furtkę zawiera. Trudno też traktować jako przypadek to, że rosyjskie media straszą m.in. Polskę perspektywą zakręcenia przez Gazprom kurka z gazem tuż po tym, jak PGNiG skierowało do trybunału arbitrażowego w Sztokholmie spór o ceny gazu dla Polski.

Co teraz? Pozostaje nam szybko zakończyć te inwestycje, które pozwolą na import gazu z innych kierunków niż Rosja. I to w takiej ilości, by zrekompensować deficyt rosyjskiego gazu w przypadku nagłej utraty cierpliwości przez Gazprom. Cała nadzieja w gazie łupkowym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Błękitna armia w gotowości