Czytasz dzięki

Blinkee zebrało fundusze na start w Szwecji

opublikowano: 11-12-2018, 12:52

Polska sieć skuterów i hulajnóg elektrycznych na minuty w przyszłym roku wjedzie do Sztokholmu. Zaczęła od skutecznie przeprowadzonej akcji crowdfundingowej.

Plan wprowadzenie Blinkee.city na rynek skandynawski na razie przebiega zgodnie z planem. Firma w pierwszej kolejności zarejestrowała w Szwecji spółkę-córkę. W październiku na miejscu przeprowadziła testy systemu i sprawdziła poziom zainteresowania użytkowników swoją usługą. Potem, za pośrednictwem nowej Blinkee Nordic, zainicjowała zbiórkę funduszy na platformie crowdfundingu udziałowego FundedByMe. Teraz pochwaliła się, że od inwestorów zebrała oczekiwaną kwotę 200 tys. EUR. W zamian uzyskali oni łącznie 5,4 proc. udziałów w biznesie.   

Chcemy współtworzyć ekologiczny i zrównoważony transport w
Szwecji. Skutery elektryczne wynajmowane na minuty wpisują się w tę ideę, tak
jak hulajnogi elektryczne, którymi planujemy uzupełnić sztokholmską flotę —
mówi Marcin Maliszewski, prezes blinkee.city (po prawej), na zdjęciu ze
współzałożycielami firmy — Pawłem Maliszewskim (w środku) i Kamilem Klepackim.
Zobacz więcej

NA NOWYM RYNKU:

Chcemy współtworzyć ekologiczny i zrównoważony transport w Szwecji. Skutery elektryczne wynajmowane na minuty wpisują się w tę ideę, tak jak hulajnogi elektryczne, którymi planujemy uzupełnić sztokholmską flotę — mówi Marcin Maliszewski, prezes blinkee.city (po prawej), na zdjęciu ze współzałożycielami firmy — Pawłem Maliszewskim (w środku) i Kamilem Klepackim. Fot. ARC

Firma pieniądze te wykorzysta wprowadzając w przyszłym roku swoje skutery i hulajnogi elektryczne do Sztokholmu. Jednak, jak zaznaczali przedstawiciele spółki w niedawnej rozmowie z „Pulsem Biznesu”, sama ekspansja na nowy rynek nie była uzależniona wyłącznie od wyniku akcji crowdfundingowej. Zbiórka społecznościowa stanowiła bardziej formę „przedstawienia się” tamtejszym inwestorom z sektora venture capital, i rodzaj promocji usługi wśród potencjalnych użytkowników. 

W dalszym planie jest również uruchomienie kolejnych punktów wypożyczeń w Malmö i Göteborgu w Szwecji, a następnie w Oslo w Norwegii.  

Marcin Maliszewski, prezes Blinkee.city zaznacza, że prowadzony prze niego biznes wpisuje się w trend proekologicznych rozwiązań transportowych, popularnych zwłaszcza w Skandynawii, i tworzenia inteligentnych miast, z wykorzystaniem nowych technologii obniżających poziom emisji spalin i eliminujących problem korków w transporcie miejskim. Firma liczy więc, że do ekspansji przystępuje w dogodnym do tego momencie.  

Blinkee wylicza, że po niespełna dwóch latach funkcjonowania w Polsce rozbudowała swoją flotę do ponad 900 skuterów. Usługa ich wypożyczania została udostępniona w 11 miastach w kraju. System wypożyczeń uruchomiła także w Hiszpanii, Chorwacji i na Węgrzech. W 2018 r. użytkownicy razem z Blinkee wyjeździli ponad 5,6 mln kilometrów. 

Przeprowadzona przez spółkę akcja crowdfundingowa jest pierwszą aktynowością Polaków na szwedzkiej platformie finansowania FundedByMe, która wiosną 2018 r. uruchomiła swoje przedstawicielstwo również w Polsce. W założeniu, chce łączyć inwestorów indywidualnych ze start-upami w obydwu krajach. Poszukuje głównie spółek, które już uzyskują regularne przychody, a do dalszego rozwoju i globalnej ekspansji potrzebują finansowania od 100 do 900 tys. EUR. W chwili wejścia do Polski platforma miała już na koncie ponad 50 mln EUR funduszu zebranych dla start-upów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane