Bloober Team ma nowego inwestora

opublikowano: 06-10-2021, 15:01
aktualizacja: 06-10-2021, 16:38

W środę Rockbridge TFI sprzedało ponad 20 proc. akcji producenta gier.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • w jakich okolicznościach akcje Bloobera zmieniły właściciela
  • kto może stać za transakcją
  • kiedy poznamy tożsamość nabywcy

O godz. 8.35 w środę w transakcji pakietowej właściciela zmieniło 3,88 mln akcji notowanego na NewConenct Bloober Teamu. To pakiet stanowiący około 22 proc. wszystkich akcji spółki, specjalizującej się w produkcji gier wideo w konwencji horroru. Cena wyniosła 20 zł za akcję, a łączna wartość pakietu to 77,6 mln zł.

Zgodnie z zasadą T+2 transakcja zostanie rozliczona w piątek. Zapewne dopiero potem pojawią się komunikaty sprzedającego i kupca. Wiadomo jednak, że jedynym akcjonariuszem dysponującym tak dużym pakietem jest Rockbridge TFI. Według aktualnych danych (sprzed transakcji) posiada około 24 proc. akcji Bloobera. Przedstawiciel funduszu odmówił komentarza w tej sprawie.

Rockbridge to inwestor finansowy, dla którego bazowym scenariuszem jest wyjście ze spółki poprzez sprzedaż pakietu akcji. We wrześniu zarządzający funduszem Paweł Sugalski w rozmowie z „PB” poinformował, że rozmowy z potencjalnym nabywcą są zaawansowane.

– Do tej pory nie było transakcji wejścia inwestora do notowanej spółki z branży gier, liczymy, że ta będzie pierwsza - powiedział wówczas Paweł Sugalski.

Środowa transakcja wpisuje się w zaktualizowany program motywacyjny Bloobera, w którym założono m.in. wejście inwestora na minimum 20 proc. akcji spółki po minimalnej cenie 20 zł. Jeden z wariantów przewiduje, że stanie się to przed końcem listopada.

Duża zmiana
Duża zmiana
W wyniku środowej transakcji, w akcjonariacie Bloobera, którym kieruje Piotr Babieno, pojawi się akcjonariusz z pakietem około 22 proc.
Tomasz Pikula

W trakcie zakończonego w marcu przeglądu opcji strategicznych doradcy Bloobera prowadzili rozmowy z wieloma podmiotami, w większości zagranicznymi. Przy stole był m.in. chiński gigant Tencent, wymieniany wśród potencjalnych nabywców.

Tencent to chiński gigant w branży gier, który jest bardzo aktywny na rynku przejęć, ostatnio także w Europie. W ubiegłym roku zrealizował transakcje za 1,8 mld USD, a tylko w pierwszym półroczu 2021 przeprowadził ich 10. W sierpniu jego spółka zależna zgłosiła zamiar przejęcia należącej do Rosjan polskiej spółki 1C Entertainment.

Jeśli potwierdzi się, że to chiński gigant stoi za transakcją, będzie to pierwszy przypadek pozyskania zagranicznego inwestora branżowego przez producenta gier notowanego na GPW. Jest duża szansa, że nie ostatni - w czerwcu Ten Square Games rozpoczęło przegląd opcji strategicznych (doradcą jest Morgan Stanley), a wśród rozważanych scenariuszy jest pozyskanie inwestora strategicznego lub finansowego.

W trakcie przeglądu opcji strategicznych jest także CI Games (doradza mu firma inwestycyjna Drake Star Securities). Również ta spółka rozważa pozyskanie strategicznego inwestora branżowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane