Bloomberg: Bez imigrantów gospodarka ległaby w gruzach

Polska Agencja Prasowa SA
05-07-2006, 21:06

Gospodarka Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych zawaliłaby się, gdyby deportowano wszystkich nielegalnych imigrantów - powiedział w środę burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Gospodarka Nowego Jorku i całych Stanów Zjednoczonych zawaliłaby się, gdyby deportowano wszystkich nielegalnych imigrantów - powiedział w środę burmistrz Nowego Jorku Michael Bloomberg.

Bloomberg podkreślił na odbywającym się w Filadelfii posiedzeniu senackiej komisji, że w Nowym Jorku przebywają 3 miliony imigrantów, z czego około pół miliona przekroczyło amerykańską granicę nielegalnie.

"Chociaż znaleźli się w USA nielegalnie, gospodarka naszego miasta byłaby cieniem tego, czym jest obecnie i z pewnością by upadła, gdyby ich deportowano. To samo dotyczy całego kraju" - powiedział.

Przesłuchaniu Bloomberga przewodniczył prezes senackiej komisji ds. sądownictwa Arlen Specter, który wraz z innymi senatorami republikańskimi prowadzi w całym kraju działania zmierzające do rewizji praw imigracyjnych. Próbują oni zdobyć poparcie dla ustawy pozwalającej nielegalnym imigrantom na sformalizowanie swojego pobytu w USA. Warunkiem byłoby zapłacenie kary w wysokości co najmniej 3250 dolarów oraz nauczenie się języka angielskiego.

Alternatywny projekt ustawy, przedstawiony przez Izbę Reprezentantów Kongresu USA, koncentruje się głównie na egzekwowaniu prawa i nie zawiera opcji dla nielegalnych imigrantów.

Bloomberg namawia członków Kongresu, żeby umożliwić imigrantom legalizację pobytu. "Członkowie Izby Reprezentantów domagają się ściślejszej kontroli granic, tak jak każdy z nas. Jednak przekonanie, że zwiększenie liczby patroli rozwiąże problem jest naiwne i krótkowzroczne. Żadna armia nie powstrzyma setek tysięcy ludzi rocznie" - zauważył burmistrz.

Izba Reprezentantów i Senat muszą uzgodnić swoje propozycje w tej sprawie. Prezydent George W. Bush opowiada się za wariantem pozwalającym imigrantom na legalizację pobytu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Bloomberg: Bez imigrantów gospodarka ległaby w gruzach