Bloomberg: Krym kosztuje Rosję 3 punkty proc. rocznie

Konflikt na Ukrainie podbija rentowności rosyjskich obligacji 10-letnich o 3 punkty proc., ocenili inwestorzy, którzy wzięli udział w sondzie przeprowadzonej przez agencję Bloomberg.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Gdyby nie zaangażowanie Rosji w konflikt na Ukrainie, rentowności denominowanych w rublu papierów 10-letnich byłyby bliższe 10 proc., zamiast obecnie notowanych 13 proc., wynika z sondy przeprowadzonej w pierwszej połowie marca na 21 respondentach. Od czasu sprzed aneksji Krymu rubel osłabił się o 40 proc., a bank centralny podniósł główną stopę procentową z 5,5 proc. do nawet 17 proc. W rezultacie skoku rentowności rosyjski skarb był zmuszony zmniejszyć w ubiegłym roku
emisje obligacji o 81 proc. w porównaniu z 2013 r. Gdyby tego nie zrobił, dodatkowe odsetki kosztowałyby go 204 mld rubli.

Większość specjalistów konfliktu na Ukrainie nie uważa za główną przyczynę skoku kosztu finansowania. Dużo bardziej istotna według nich była przecena ropy i gazu, których eksport odpowiada za połowę wpływów do rosyjskiego budżetu. Agencje S&P oraz Moody’s pozbawiły Rosję ratingu na poziomie inwestycyjnym po tym jak inflacja sięgnęła 13 proc., rezerwy walutowe skurczyły się o jedną czwartą, a prognozy tegorocznego spadku PKB sięgnęły 3 proc.

- Rentowności obligacji zapadających w 2023 r. nawet bez Krymu i wojny na wschodzi Ukrainy przekraczałyby 12 proc. Być może agencje ratingowe potrzebowałyby więcej czasu na decyzje o obniżeniu oceny, a wtedy rentowności nie wzrosłyby tak szybko – komentował Per Hammarlund, główny strateg na rynki wschodzące w towarzystwie SEB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Krym kosztuje Rosję 3 punkty proc. rocznie