Bloomberg: Polityka Draghiego świetna dla obligacji

opublikowano: 18-08-2017, 13:28
aktualizacja: 18-08-2017, 13:30

Z punktu widzenia inwestujących w obligacje szef EBC Mario Draghi utrafił prowadzoną polityką w złoty środek, zauważa agencja Bloomberg.

W pięć lat po tym, jak Mario Draghi zapowiedział uczynić „wszystko co w jego mocy”, by ratować euro, gospodarka strefy euro znalazła się w idealnym punkcie, przynajmniej z punktu widzenia inwestorów z rynków obligacji. Wzrost gospodarczy jest na tyle solidny, że zapewnia dobrą koniunkturę na rynku papierów korporacyjnych, ale nie na tyle szybki, by nasilić szkodzącą obligacjom skarbowym inflację.

Twórcom polityki pieniężnej udało się przygotować inwestorów na redukowanie programu skupu aktywów, co ogranicza ryzyko wyprzedaży na wzór tej wywołanej przez zasugerowanie podobnej decyzji przez Fed w 2013 r., chwali Bloomberg. Jednocześnie większe od założeń zakupy obligacji Włoch szczęśliwie zbiegły się z wyprzedażą tych papierów przez włoskie banki (instytucje zdołały ograniczyć problem złych kredytów, dzięki czemu nie potrzebują inwestować tak dużo w obligacje skarbowe). To wspiera tendencję umocnienia włoskich i francuskich obligacji na tle uważanych za najbezpieczniejsze papierów niemieckich.

Świetna koniunktura zapanowała tymczasem na rynku denominowanych w euro obligacji korporacyjnych. Pomogła w tym decyzja EBC o obniżeniu stopy depozytowej do minus 0,4 proc., co zachęca gospodarstwa domowe do przenoszenia oszczędności z lokat do funduszy obligacji korporacyjnych. W tym roku do funduszy europejskich obligacji korporacyjnych o wysokich ratingach napłynie rekordowe 100 mld USD, przewiduje Bank of America. W tej sytuacji najważniejszym zagrożeniem dla europejskich rynków obligacji pozostają czynniki zewnętrzne, ocenia Bloomberg.

„Fed musi zachować ostrożność przy ogłaszaniu decyzji o zmniejszeniu aktywów. Skok rentowności obligacji USA nie przeszedłby bez echa na europejskich rynkach obligacji. Sam Mario Draghi może cieszyć się komfortem faktu, że inwestorzy obligacyjni ufają mi i jego instytucji” – zauważa Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu