Bloomberg: Spokojna reakcja na brexit to „byczy” sygnał

Jeśli tylko nie dojdzie do bankructwa znaczącego podmiotu, główne indeksy wielu rynków akcji będą mogły wkrótce wyjść na tegoroczne maksima, ocenia agencja Bloomberg.

Fot. Bloomberg.
Zobacz więcej

Fot. Bloomberg.

"Nie zmarnuj kryzysu” – takim mottem powinni kierować się obecnie globalni inwestorzy, uważa Mark Cudmore, analityk Bloomberga. Jego zdaniem relatywnie spokojne zachowanie rynków w pierwszych dwóch tygodniach handlu po decyzji Brytyjczyków o wyjściu z Unii Europejskiej to sygnał zapowiadający zwyżki na giełdach. Wpływ zawirowań na większość giełd okazał się niespodziewanie łagodny, w cieniu kryzysu obliczany przez bank Goldman Sachs indeks niespodzianek w danych z globalnej gospodarki wyszedł na trzyletni szczyt, a wszystko to miało miejsce nawet bez poważniejszej interwencji banków centralnych, zauważa specjalista.

„Rynki funkcjonują, jak należy, i to powinno poprawić zaufanie inwestorów” – zauważał Mark Cudmore w analizie.

Specjalista przypomniał, że w globalnym systemie finansowym jest za dużo płynności, by inwestorzy mogli sobie pozwolić na długotrwałe unikanie kupowania aktywów oferujących rentowności wyższe niż najbezpieczniejsze obligacje, lub potencjał zysków kapitałowych, nawet gdyby były one związane z przyjęciem ryzyka. Według Marka Cudmore’a do realizacji pozytywnego scenariusza potrzeba jednak spełnienia jednego warunku – w następstwie brexitu nie może dojść do znaczącego bankructwa. Tego nie da się wykluczyć, ponieważ szok w postaci decyzji o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii od faktycznego wystąpienia niewypłacalności może dzielić znaczący okres czasu.

„Okazje mogą uciec, jeśli inwestorzy będą czekali na coś co może się zdarzyć lub nie” – zaznaczał Mark Cudmore.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Bloomberg: Spokojna reakcja na brexit to „byczy” sygnał