BM BPH PBK: komentarz techniczny DJIA

opublikowano: 09-07-2002, 15:40

Kolejna próba sforsowania ważnego wsparcia zlokalizowanego w pobliżu 9000 pkt. zakończyła się niepowodzeniem, a jego skuteczna obrona dała impuls dla zainicjowania w ostatnich dniach zdecydowanego odbicia. Lokalna kulminacja podaży miała miejsce w środę kiedy to Dow Jones ustanowił wprawdzie nowe tegoroczne minimum, ale na zamknięciu byki zdołały wyciągnąć go ponad powyższy poziom, a powstały w rezultacie długi dolny cień świecy sugerował możliwe odbicie. Potwierdziła to sesja piątkowa, która upłynęła pod znakiem nie pozostawiającej wątpliwości przewagi popytu przynosząc jeden z największych w tym roku dziennych wzrostów reprezentowany na wykresie przez wysoką białą świecę.

Wczoraj doszło do lekkiego odreagowania, ale po tak silnej zwyżce jest to zachowanie naturalne tym bardziej, że wskaźnik dotarł obecnie do pierwszego z ważniejszych oporów znajdującego się na linii trendu spadkowego opartej o szczyty z 20 maja i 19 czerwca i biegnącej aktualnie na wysokości ok. 9400 pkt. Jakkolwiek bliskość tej bariery może w perspektywie kilku najbliższych sesji zahamować dalsze wzrosty, to jednak jest dość prawdopodobne, że w najbliższym czasie nie powinno raczej dojść do głębszej przeceny. Pierwszego z potencjalnych poziomów wsparcia można spodziewać się już w połowie świecy z piątku na wysokości ok. 9220 pkt., ale znacznie ważniejszy będzie w tym zakresie poziom 9000 pkt., który należałoby rozpatrywać łącznie z ostatnim dnem na wysokości ok. 8900 pkt. Jest dość prawdopodobne, że ostatni z tych przedziałów nie powinien zostać raczej przełamany i nawet jeśli wkrótce dojdzie do jego testu w tym rejonie może rozpocząć się kolejny ruch wzrostowy.

Za taką możliwością przemawia także ujęcie tygodniowe. Jak na razie trudno tu wprawdzie mówić o zdecydowanych sygnałach zapowiadających większy punkt zwrotny, ale długie dolne cienie ostatnich dwóch świec sugerują, że w rejonie ok. 8900-9200 pkt. można spodziewać się większej aktywności strony popytowej. Ta strefa powinna więc stanowić skuteczną platformę dla zahamowania spadków w krótkim horyzoncie inwestycyjnym potwierdzając tym samym podobny układ na diagramie dziennym.

Podsumowując można więc powiedzieć, że dzięki skutecznej obronie silnego wsparcia w okolicach 9000 pkt. i dynamicznemu odbiciu jakie nastąpiło w końcówce poprzedniego tygodnia pojawiły się szanse na nieco dłuższe zahamowanie spadków Dow Jones’a i zainicjowanie wyraźniejszej korekty. Aby jednak mówić o takim scenariuszu z większym prawdopodobieństwem, byki muszą wpierw uporać się z ważną barierą podażową na linii trendu spadkowego z maja br. Warto zauważyć, że sforsowanie tego oporu i wierzchołka z 28 czerwca na wysokości ok. 9363 pkt. przyniosłoby powstanie na wykresie optymistycznej formacji podwójnego dna pozwalającej w perspektywie kilku tygodni oczekiwać zwyżki w okolice ok. 9830 pkt., gdzie znajdują się przebite dołki z przełomu kwietnia i maja br.

Do decydującego ataku na wspomnianą linię spadków powinno jednak dojść po wcześniejszym odreagowaniu, którego zapowiedź mieliśmy na wczorajszej sesji. Pierwszym wsparciem w takim wypadku będzie połowa wysokiej białej świecy z piątku, ale należy liczyć się z groźbą jego pokonania. Znacznie większe nadzieje można natomiast wiązać z przedziałem ok. 8900-9000 pkt. Zarówno ujęcie dzienne jak i tygodniowe potwierdzają bowiem, że w tym rejonie pojawia się w ostatnim czasie aktywniejszy popyt, który nie powinien raczej oddać wkrótce tej bariery i jest dość prawdopodobne, iż w najbliższym czasie nadal będzie ona skuteczną bazą dla prób wzrostowych.

BM BPH PBK S.A.

http://www.bm.bphpbk.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH PBK: komentarz techniczny DJIA