BM BPH: wyniki Polskiej Telefonii Cyfrowej

Paweł Kubisiak
opublikowano: 15-05-2002, 10:15

Polska Telefonia Cyfrowa (PTC), operator Ery GSM podała, że w pierwszym kwartale 2002 jej zysk netto liczony według MSR spadł rok do roku o 62 procent do 52 milionów złotych z powodu strat spowodowanych różnicami kursowymi. Zysk operacyjny wyniósł w pierwszym kwartale 248,7 miliona złotych wobec 154,97 miliona złotych po

trzech pierwszych miesiącach 2001 roku. Sprzedaż PTC wyniosła w pierwszym kwartale 1,13 miliarda złotych, czyli

o 14,8 procent więcej niż rok wcześniej. EBITDA w pierwszym kwartale 2002 roku wyniosła 476,8 miliona złotych, wobec 324,5 miliona złotych rok wcześniej. Wskaźnik EBITDA do przychodów ze sprzedaży wzrósł do poziomu 42,3 procent. W pierwszym kwartale 2002 roku PTC przyłączyła 425.765 nowych abonentów i na koniec marca 2002 roku z usług operatora korzystało niemal cztery miliony osób.

We wtorek w sądzie arbitrażowym w Wiedniu nie doszło do ostatecznych rozstrzygnięć czy Elektrim złamał umowę wspólników PTC, ponieważ sąd wziął pod uwagę podpisanie wstępnego porozumienia Elektrimu z obligatariuszami.

Jeśli sąd stwierdziłby złamanie tej umowy, DT miałby prawo do skorzystania z opcji kupna udziałów PTC należących do Elektrimu.

Komentarz BM BPH PBK: Wyniki operacyjne PTC są dobre. Na wynik netto zarzutowały różnice kursowe. W pierwszym kwartale złoty stracił wobec dolara 3,8 procent, zaś wobec euro 2,3 procent. Wyniki nie są zaskoczeniem dla rynku. Bardzo pozytywny jest wzrost marży EBITDA. Obecnie Elektrim zmuszony jest sprzedać ET (właściciela PTC), by spłacić zadłużenie. Na wycenę ET bardziej będzie rzutował czynnik czasu, pod którego presją będzie Elektrim.

Dobrą informacją dla spółki jest, fakt że w sądzie arbitrażowym w Wiedniu nie doszło do ostatecznych rozstrzygnięć czy Elektrim złamał umowę wspólników PTC. Zwiększa to znacząco szansę skutecznego przeprowadzenia procesu restrukturyzacji zadłużenia spółki rozpoczętego podpisanym ostatnio porozumieniem z obligatariuszami. Wyniki PTC nie będą miały decydującego wpływu na kurs Elektrimu, który dalej będzie podlegał sporym wahaniom związanym z ryzykiem upadłości spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH: wyniki Polskiej Telefonii Cyfrowej