BM BPH zaleca krótkoterminowo: redukuj Elektrim Kable

05-06-2001, 14:02

Zespół Analiz i Doradztwa Inwestycyjnego BM BPH wystawił akcjom Elektrim Kable Polskie rekomendację redukuj, określając cenę docelową na poziomie 3,50 zł. Kurs spółki w dniu analizy (4 czerwca) wyniósł 3,90 zł.

UOKiK nie wyraził zgody na przejęcie bezpośredniej kontroli nad Elektrimem Kable przez Krakowską Fabrykę Kabli, spółkę zależna od myślenickiej TeleFoniki. W przypadku dojścia transakcji do skutku Grupa TeleFonika kontrolowałaby blisko 90 proc. produkcji na polskim rynku kabli i przewodów. Urząd uznał, że planowana transakcja znacznie umocniłaby pozycję KFK na polskim rynku, co spowodowałoby istotne ograniczenie konkurencji. Według UOKiK koncentracja na rynku kabli mogłaby spowodować nieuzasadnione ekonomicznie podwyżki ich cen. Wpłynęłoby to na ceny stosowane przez największych odbiorców kabli i przewodów, w tym także przedsiębiorstwa świadczące usługi dla ludności (TPSA, zakłady energetyczne, PKP). Zdaniem Urzędu firmy te zaakceptowałyby podwyżki cen kabli, jednak z racji swej monopolistycznej pozycji, mogłyby przerzucić ich koszt na konsumentów.

Przedstawiciele KFK zapowiedzieli odwołanie się od decyzji UOKiK, jednak ewentualna procedura będzie trwała długo i najprawdopodobniej trudno oczekiwać jej pozytywnego zakończenia;

Ponieważ brak zgody UOKiK uniemożliwia przeprowadzenie transakcji, trudno oczekiwać aby w najbliższym czasie udało się Spółce pozyskać innego inwestora branżowego.

Andrzej Łucjan, Analityk BM BPH uważa, iż pozostawanie w Grupie Elektrimu jest dla EKP niekorzystne z uwagi na strategię i wewnętrzne problemy podmiotu dominującego.

Wyniki finansowe w 2000 roku EKP wskazują na znaczne pogorszenie sytuacji finansowej Spółki na skutek sytuacji rynkowej oraz braku efektów restrukturyzacji. Jednak widoczne są efekty działań zmierzających do poprawy sytuacji, co potwierdzają dobre wyniki finansowe EKP w I kwartale 2001 roku. Jednak pogorszenie koniunktury na rynku eliminuje szanse na poprawę wyników w przyszłych kwartałach.

Na podstawie wyceny metodą DCF Analitycy BM BPH oszacowali wartość akcji EKP na 4,1 zł, jednak brak możliwości pozyskania inwestora sprawia, że akcje EKP powinny być notowane przynajmniej z 15% dyskontem – czyli po 3,5 zł.

Biorąc pod uwagę powyższe czynniki BM BPH radzi krótkoterminowo redukować akcje Elektrim Kable.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BM BPH zaleca krótkoterminowo: redukuj Elektrim Kable