Czytasz dzięki

BM Reflex: ceny paliw na stacjach mogą wzrosnąć

ISBNews
opublikowano: 19-06-2015, 12:21

Nadchodzący tydzień może przynieść kontynuację wzrostu cen detalicznych benzyny i diesla na stacjach paliwowych, choć nie powinny one być już tak duże, jak w mijającym tygodniu, wynika z komentarza rynkowego analityków Biura Maklerskiego Reflex.

Poniżej komentarz rynkowy BM Reflex:

Na wielu stacjach w tym tygodniu za litr benzyny bezołowiowej 95 musieliśmy zapłacić więcej niż 5 zł.  W skali całego kraju benzyna drożała średnio o 5 – 6 groszy na litrze. Skala zmian na stacjach była zróżnicowana. Od stacji gdzie ceny nie zmieniały się po podwyżki powyżej 10 groszy na litrze.  Więcej powodów do zadowolenia mają z całą pewnością tankujący olej napędowy czy autogaz, w przypadku których odnotowaliśmy korekty cen w dół średnio o 1 – 2 gr/l.

Systematycznie od początku kwietnia obserwujemy wzrost różnicy między ceną detaliczną benzyny i oleju napędowego. Wzrosła ona z 5 do 21 groszy na litrze. Warto podkreślić, że po raz ostatni taka sytuacja miała miejsce w lipcu 2011 roku.
Na rynku hurtowym w tym tygodniu ceny benzyny bezołowiowej 95 przekroczyły poziom 4000 zł/1000l, i jest to poziom najwyższy od października 2014 roku. Wówczas ceny paliw Pb95 na rynku detalicznym kształtowały się na poziomie średnio w kraju 5,10 zł/l. 
 
W sytuacji, gdy  ceny benzyny na rynku hurtowym w kolejnych dniach utrzymają się na poziomie blisko 4000 zł/1000l, musimy liczyć się dalszym wzrostem cen benzyny na części stacji. Podwyżki możemy obserwować przede wszystkim na stacjach, gdzie obecnie  ceny  są niższe niż 4,92 zł/l. Średnio ceny benzyny mogą wzrosnąć o 2 – 4 gr/l.
 
Jednocześnie obserwowaliśmy kolejne obniżki hurtowych cen oleju napędowego, co przekłada się na delikatne obniżki cen diesla na stacjach. W przyszłym tygodniu na części stacji możemy także odnotować korekty cen diesla, ale w skali całego kraju obniżka może być symboliczna (1 gr/l).
 
Ceny sierpniowej serii kontraktów na ropę  Brent cały mijający tydzień pozostawały w rejonie 62,60 – 65,50 USD/bbl. W piątek rano ropa Brent kosztuje 64,20 USD/bbl.
 
Amerykańska Agencja Informacji Energetycznej poinformowała o spadku rezerw ropy w USA w drugim tygodniu czerwca  o 2,7 mln bbl do 467,9 mln bbl. Od końca kwietnia w sumie rezerwy ropy w USA zmniejszyły się 23 mln bbl (4,7%)  jednak ich poziom nadal jest bardzo wysoki – blisko 82 mln bbl (20%) wyższy niż w roku ubiegłym. Wzrosły natomiast odpowiednio o 0,5 i 0,1 mln bbl zapasy benzyn i olejów. Amerykańska konsumpcja wszystkich paliw ukształtowała się w ubiegłym tygodniu na poziomie 19,9 mln bbl/d. O ile tempo jej wzrostu wyhamowało w ostatnich tygodniach , tak w I połowie czerwca zapotrzebowania na paliwa w USA było ponad 7% wyższy niż przed rokiem.
 
Tymczasem w maju import ropy do Indii wzrósł 17,4% w skali roku i 19,8% w skali miesiąca osiągając poziom 4,1 mln bbl/d. W ciągu pierwszych pięciu miesięcy tego roku Indie zaimportowały jednak średnio 3,85 mln bbl/d, co oznacza wzrost o zaledwie 1% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Indie pozostają czwartym największym na świecie importerem netto ropy naftowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBNews

Polecane