BMO Capital Markets: Notowania kobaltu podwoją się

opublikowano: 05-12-2017, 18:16
aktualizacja: 05-12-2017, 18:28

Używany przy produkcji aut elektrycznych kobalt będzie w najbliższych latach kontynuował dotychczasowe zwyżki, uważają specjaliści banku inwestycyjnego BMO Capital Markets.

Traderzy
Zobacz więcej

Traderzy Bloomberg

Notowania kobaltu w transakcjach natychmiastowych wzrosły od początku roku na giełdzie w Londynie o 110 proc., zbliżając się do 30 USD za funt, poziomu nie widzianego od 10 lat. W porównaniu z dołkiem sprzed blisko dwóch lat zwyżkowały o 216 proc. Zdaniem BMO Capital Markets używany między innymi w samochodach elektrycznych metal ma potencjał podrożeć w najbliższych latach nawet o kolejne 100 proc. Wszystko przez ograniczenia podaży przy jednoczesnym oczekiwanym wzroście zapotrzebowania, które według szacunków Bloomberga ma skoczyć dzięki produkcji aut elektrycznych nawet 47-krotnie.

„Podwojenie cen kobaltu w ciągu kilku lat nie jest wykluczone. Nawet bez popytu związanego z produkcją aut elektrycznych podaż kobaltu ledwie nadąża za popytem. Jeśli do tego doda się ten sektor przy założeniu 10-procentowej penetracji rynku w 2025 r., to mamy poważny problem” – napisali w poniedziałkowej nocie do klientów specjaliści BMO Capital Markets.

Koniunkturę na rynku kobaltu napędzały w tym roku zapowiedzi zwiększenia produkcji aut elektrycznych przez Teslę, Volkswagena i General Motors. Dynamiczny wzrost zużycia metalu do produkcji baterii samochodowych prognozują między innymi bank BNP Paribas oraz gigant wydobywczy Glencore. Tymczasem wydobycie surowca jest mocno skupione, a aż za jego połowę odpowiadają Zambia i DR Konga. Zdaniem BMO Capital Markets aby wywołać na rynek nową podaż oraz zachęcić do zastępowania kobaltu zamiennikami, ceny muszą przynajmniej sięgnąć okolic 50 USD za funt, gdzie wypadł szczyt notowań z 2007 r.

„We wszystkich scenariuszach, jakie możemy sobie wyobrazić, ceny kobaltu będą iść w górę” – zapowiadają specjaliści banku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu