BNP Paribas AM: Fed bez znaczenia dla walut emerging markets

W czasie przeceny po ubiegłotygodniowym posiedzeniu Fedu BNP Paribas AM kupowało waluty rynków wschodzących, w tym złotego.

Od kiedy w ubiegłą środę szefowa Fedu Janet Yellen poinformowała o decyzji o rozpoczęciu zmniejszania aktywów, tworzony przez bank JPMorgan wskaźnik notowań walut z rynków wschodzących stracił 1,5 proc. Giełdowy indeks MSCI Emerging Markets zniżkował o 3,0 proc., nawet gorzej zachowywały się polskie aktywa – złoty stracił do dolara 1,7 proc., a wyrażony w amerykańskiej walucie WIG20 tąpnął o 5,0 proc. Jednak zdaniem Bryana Cartera, szefa działu papierów dłużnych z rynków wschodzących w BNP Paribas Asset Management, ograniczanie bilansu Fedu nie będzie miało wpływu na koniunkturę na rynkach wschodzących.

- Kiedy globalna gospodarka ponownie przyspiesza, gospodarki wschodzące rosną szybciej od dojrzałych – zauważa specjalista w rozmowie z agencją Bloomberg, dodając, że skutkiem są odpływy kapitałów z USA oraz ich napływy na rynki aktywów ryzykownych.

Zarządzający, którego zdaniem najlepsza okazja do zakupów jest właśnie teraz, kupował do swoich portfeli peso argentyńskie, rupię indyjską, lirę turecką, a także złotego. Właśnie te waluty były ostatnio najbardziej niedowartościowane, jeśli pod uwagę brać pod uwagę porównanie siły nabywczej lub kształtowanie się realnego efektywnego kursu walutowego (czyli kursu własnej waluty odniesionego do kursów walut partnerów handlowych i skorygowanego o inflację). Zaostrzenie polityki Fedu nie odwróci tendencji osłabienia dolara do najbardziej procyklicznych walut, nawet jeśli w niektórych gospodarkach wschodzących dojdzie do obniżek stóp procentowych, dowodzi Bryan Carter.

- Fed jest bez znaczenia dla walut emerging markets. Nie ma żadnego związku między działaniami Fedu a cyklem w notowaniach tych walut, to tylko szum medialny. Wyceny tych walut są dobrym długoterminowym argumentem, by je akumulować i budować pozycje. W długim terminie wyceny będą się zbiegały ku sobie, a to oznacza, że dolar się osłabi – tłumaczy ekspert BNP Paribas AM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / BNP Paribas AM: Fed bez znaczenia dla walut emerging markets